Web sitemize hoşgeldiniz, 04 Aralık 2020

Mehmet Akif Ersoy’un Hayatı

1873 senesinde İstanbul’da hayata gözlerini açan Mehmet Akif Ersoy hayatı kısa hakkında sizlere bu yazımızda bilgi vereceğiz.

Mehmet-Akif-ErsoyBabasının adı İpekli hoca olarak bilinen Tahir Efendi, annesinin adı ise Şerife hanımdır. Mehmet Akif, dini eğitimini babasından aldıktan sonra Emir Buhari Mahalle Mektebi’nde eğitimine devam etmiştir. Bu okulu bitirdikten sonra ise sırasıyla Fatih Rüştiyesi, İstanbul İdadisi ve Halkalı Baytar Mektebi okullarını bitirdi ve bu okulların hepsini de başarı dereceleri ile bitirmiştir.

 

İstanbul İdadisi’nde okurken şiirlerini kaleme almaya başlayan Ersoy, o okulda bulunan Muallim Naci tarafından keşfedilmiştir. Birinci Dünya Savaşı döneminde Teşkilat-ı Mahsusa’dan yola çıkarak Kuşçubaşı Eşref ile Arabistan’a, İngilizlerin kışkırttığı Arapların ayaklanmalarına dur demek için gitmiştir.

 

Çanakkale Zaferinin müjdesini Arap topraklarında iken duyan Mehmet Akif Ersoy, bu sevinç dolu heyecanla “Çanakkale Destanı” eserini kaleme aldı.
12 Mart 1921 tarihinde yazdığı İstiklal Marşı mecliste kabul edildi ve Mehmet Akif Ersoy, 27 Aralık 1936 gününde hayata gözlerini hayata yumdu.

Mehmet Akif Ersoy’un Hayatı Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. mine dedi ki:

    çok güzel teşekkürler, Bunu yazan elleriniz dert görmesin büyük bir dertten kurtuldum süper, teşekkürler.

    1. bahtiyar dedi ki:

      çok iyi bir sunum yazdınız için teşekürler süper

Yorum Yaz