Medine Döneminde Mescid-i Nebi’nin Eğitim ve Öğretimdeki Rolünü Araştırınız

Mescidi Nebi, Müslümanlar için büyük bir önem taşımaktadır çünkü Mescidi Nebi, Müslümanların ilk ibadet ettiği yer ve dolayısıyla da  beş vakit namaz zamanlarında buluşup bir arada namaz kıldıkları yerdir. Bu yazımızda kitabınızda geçen Medine döneminde Mescid-i Nebi’nin eğitim ve öğretimdeki rolünü araştırınız sorusu ile ilgili bilgiler vereceğiz.

Mescidi Nebi’de yukarıda da belirttiğimiz gibi Müslümanlar namazlarını kılarak diğer ibadetlerini yerine getirirlerdi. Ayrıca Mescidi Nebi; önemli kararların alındığı, şikayetlerin dinlendiği ve çözümlerin üretildiği yerdi. Bu nedenle de elçiler Mescidi Nebi’ye kabul edilirken eğitim faaliyetleri de burada gerçekleştirilirdi.

Mescid-i Haram ve Mescid-i Aksa’dan sonra en önemli ve en faziletli mescit olmaktadır. Hz. Muhammed de Mescid-i Nebi’nin önemi ile ilgili bir çok hadis buyurmuştur.

Hayatının tamamını eğitim ve öğretim faaliyetleri ile geçiren Hz. Muhammed, Hicret ettikten sonra de Mescidi Nebi’yi eğitim ve öğretim merkezi olarak kullanmıştır.

Mescidi Nebi adı verilen bu mescidin yanında “Suffe” adı verilen bir kısım bulunuyordu. Bu bölümde evi olmayan ya da ilimle yakından ilgilenen kişiler barınırdı. Bu bölümde 100 kişiden fazla kişinin barınması için yer bulunuyordu yani bu bölüm adeta bir yatılı okul gibiydi. Bu kişilerin eğitimleri ise bizzat peygamber efendimiz Hz. Muhammed tarafından veriliyordu.

Suffe bölümünde kalarak Hz. Muhammed’den eğitim alan ve bu eğitimi en iyi derecede alan kişiler çevre şehir beldelerinde İslam dinini anlatmak amacı ile görevlendirilmişlerdir. Bu nedenle de bu kişilerin İslam dininin yayılmasında büyük katkıları olmuştur.

Suffe denilen bu bölümde sadece İslam dini ve Kuran bilgileri öğretilmemekteydi aynı zamanda matematik, tıp, ziraat, binicilik gibi pozitif bilimlerin de eğitimi veriliyordu. Bu dönem içinde Hz. Muhammed, Zeyd bin Sabit’e İbranice öğrenmesini söylemiştir ve Zeyd bin Sabit Hz. Muhammed’in bu isteğini yerine getirmiştir.

Suffede en iyi şekilde yetişen Müslümanlar çevre şehir ve beldelere İslamı anlatmak için gönderilmişlerdir. İslamın öğrenilmesinde ve yayılmasında bu okulun katkısı çok yüksektir.

Suffede sadece Kuran değil diğer ilimlerde öğretilmekteydi. Kuran eğitimi ile birlikte, matematik, tıp, savaş teknikleri, ziraat, binicilik, atcılık gibi ilimlerde öğretilmiştir. Peygamberimiz Zeyd bin Sabit’ten İbranice öğrenmesini istemiş. Zeyd de hemen bu isteği yerine getirmiştir.

Medine Döneminde Mescid-i Nebi’nin Eğitim ve Öğretimdeki Rolü Konulu Yazımız Hakkındaki Yorum ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Bölümünden Hemen Bizimle Paylaşın. 

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.