Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781
Meddah Nedir - Eğitim Platformu
Web sitemize hoşgeldiniz, 06 Temmuz 2022

Meddah Nedir

Bu sayfamızda meddah nedir sorusunun cevabını vererek meddah hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Halk hikâyelerini bir topluluk önünde anlatan kişilere meddah adı verilmektedir. Meddah, geleneksel halk tiyatrosu türlerinden bir tanesidir. Meddahlık geleneği toplumumuzda nesilden nesile aktarılarak devam etmiştir.

Meddah tek kişilik bir geleneksel halk tiyatrosudur. Meddahlar bir tiyatro eserindeki bütün şahsiyetleri tek başlarına canlandırmaktadırlar. Bunlar hikâyeleri dramatize ederken iki araç kullanmaktadırlar: Mendil ve baston. Bu noktada mendil değişik insan gruplarını anlatırken bir kıyafet aracıdır. Sopa ile oyun başlatılmaktadır. Bu özellikleri ile meddahlık ve meddah hikâyeleri tiyatro eseri haline gelmiştir ve geleneksel Türk tiyatrosu içinde önemli bir yer tutmaktadırlar.

Meddahlar gerçek bir mizah ve taklit ustası kabul edilmektedirler. Her oyunda yeni bir konu bularak farklı bir şey anlatmaktadırlar. Seyirci ile aralarında yakın bir ilgi kurulmaktadır. Anlatışlarını seyirciden aldıkları tepkilere göre belirlemektedirler. Ayrıca meddahlar anlattıkları hikaye için herhangi bir hazırlık yapmamakta, oyunlarını doğaçlama olarak sahneye koymaktadırlar.

Meddahın Özellikleri Hakkında Görüşlerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. ESNA PARLA ŞENER dedi ki:

    Harika olmuş??

Yorum Yaz


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781