Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Kasım 2020

Maurice Sendak

Bugün ABD edebiyatına damgasını vurmuş ve yakın zamanda aramızdan ayrılan Maurice Sendak’ın yaş günü. Google bugün kendisini bir animasyon dizisiyle tanıttı. Bizler de ziyaretçilerimiz için 10 Haziran 1928 tarihinde Amerika’da dünyaya gelen Maurice Sendak kimdir hakkında kısaca bilgiler verelim istedik.

Tam adı  Maurice Bernard Sendak olan yazar çocuk edebiyatı üzerine eserler kaleme almıştır. Aynı zamanda iyi bir ressam olan Maurice Sendak “Where the Wild Things Are (Canavarlar Ülkesi)” adlı resimli çocuk kitabını da yazarak tüm zamanların sevilen en iyi resimli kitabını dünya edebiyatına kazandırmıştır.

maurice-sendakYoksul bir yahudi ailesinin çocuğu olarak dünyaya gelen Sendak, Terzi bir babaya sahipti ve para kazanmak için eğitimini yarıda bırakarak çalışmaya başlamıştı.

1956 yılında Kenny’s Window adlı ilk resimli kitabı raflardaki yerini almıştır. Onu dünyaya asıl tanıtan eseri olan “Canavarlar Ülkesinin Kralı” adlı eseri ise en iyi, resimli çocuk kitabı olarak Caldecott ödülünü kendisine kazandırmıştır.

Hasta olan annelerine süt alabilmek uğruna para kazanmak için çalışan iki kardeşin öyküsünü anlattığı “Brundibar” adlı eseri yazarın en çok gurur duyduğu kitabıdır.

Sendak, 8 Mayıs 2012 tarihinde dünyaya gözlerini kapatmıştır.

Maurice Sendak Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Ece dedi ki:

    muhteşem bir görsel sanatçı bence ..tarzının hangi akıma denk geldiğini buklmaya çalışıyorum bilen varsa paylaşırsa sevinirim.

  2. bylaw dedi ki:

    Ben daha hayatına bakmadan resimlerinden yahudi oldugunu anlayı verdim neden zorlanmadım acaba???

  3. ceyda dedi ki:

    Etkileyici bir hayatı olmuş. Çocukluğunu yaşayamamış bu sebeple büyüdüğünde kitaplarda çocukluğunu yaşamaya çalışan bir kişi olarak tanımladım ben Maurice Sendak’ı

Yorum Yaz