Matbaanın Kullanılmaya Başlamasının Halk Üzerindeki Etkileri Neler Olabilir

eski matbaa ile ilgili görsel sonucu

Günümüzde insan, birçok bilgiye dergiler, gazeteler, kitaplar, internet gibi ortamlar aracılığı ile çok rahat şekilde ulaşabilmekte ve kendisini geliştirebilmektedir. Bilgiye ulaşmak, günümüzde herkesin yapabileceği, kolay bir eylemdir. Ancak eski zamanlar için bunu böyle söyleyebilmek pekte mümkün olmamaktadır. Matbaanın olmadığı dönemlerde bilgiyi sadece el yazması kitaplar içeriyordu ve bu kitapların bulunduğu kütüphanelere girebilmek de sadece belirli kişilere mahsus bir durumdu.

eski matbaa ile ilgili görsel sonucu

Matbaa, ilk olarak Çin de kullanılmaya başlanmıştır. Sonrasında ise diğer dünya ülkelerine yayılmıştır. Osmanlı Devleti, matbaayı Avrupa devletlerinden sonra kullanmaya başladıysa da Avrupa’daki matbaa konusundaki atılım ve gelişmeler, Osmanlı’da çok daha zayıf olmuştur. Ancak özellikle Avrupa’da kullanımın başlaması ile birlikte her geçen gün yazar sayısı ve eser sayısı önemli derecede artmıştır.

Matbaanın en önemli özelliği, bilgiye sahip olan eserleri insanların daha rahat ulaşabilceği hale getirmiş olmasıdır. El yazması kitaplar, matbaa sayesinde çoğaltılmıştır ve daha çok insanın eline ulaşmıştır. Bu sayede insan, bilgiye ulaşma konusunda bir kademe daha atlamıştır.

Üretimin çoğalması, maaliyetlerin düşmesi ile birlikte halkın her kesimi, dilediğinde okuyabilir hale gelmiştir. Bu sebepten dolayı da haberlerin yayılması, ortaya çıkan fikirlerin insanlar tarafından tanınması ve benimsenmesi eskisine göre çok kolay bir hal almıştır. Matbaalar sayesinde insanların kültür seviyeleri artmış, okuryazarlık oranında önemli ölçüde yükselme görülmüştür. Özellikle Avrupa’da Rönesans ve Reform hareketleri gibi hareketlerin etkili bir şekilde ortaya çıkmasında ve yayılmasında, matbaaların gücü çok önemli şekilde etkili olmuştur.

Matbaanın Kullanılmaya Başlamasının Halk Üzerindeki Etkileri Neler Olabilir Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.