Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781
Masal Nedir - Eğitim Platformu
Web sitemize hoşgeldiniz, 06 Temmuz 2022

Masal Nedir

Bu sayfamızda masal nedir sorusunun cevabını vererek masal türnün özellikleri hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Halkın ortak şuurunda doğmuş, kulaktan kulağa, kuşaktan kuşağa aktarılan, geçtiği yer ve zaman bilinmeyen, normal veya olağanüstü şahıs, peri, cin, dev, ejderha gibi yaratıkların meydana getirdiği gerçek dışı olayların hikaye edildiği anonim halk edebiyatı ürününe masal adı verilmektedir.

Masallar çok eski bir geçmişe sahiptir. Her zaman her yerde halkla birlikte varlıklarını sürdürmüşlerdir. İnsanlığın hayat karşısındaki ortak duygu ve düşüncelerini yansıtmaktadırlar. Bugün bu ülkenin herhangi bir yöresinde tespit edilen bir masala, o ülkenin çeşitli bölgelerinde ufak tefek değişiklikler ile rastlamak mümkündür. Hatta küçük söyleyiş farkları, ifade değişiklikleri ve bazı motif benzerlikleri ile pek çok masalın değişik milletlerin sözlü edebiyatlarında rastlamak mümkündür.

Masallar meydana geldiklerinde bir kişiye ait iken, yaygınlaştıkça yöreden yöreye , ülkeden ülkeye geçtikçe ilk söyleyeni unutulur, toplumun malı haline gelir. Kendisini meydana getiren kişinin masal üzerindeki varlığı silindikçe toplumun ortak değerlerini meydana getirmektedirler.

Masalın Özellikleri Hakkında Görüşlerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781