Marmara Bölgesinin Özellikleri Kısaca

marmara bölgesi ile ilgili görsel sonucu

Marmara Denizi’nin etrafında bulunan bölgeye Marmara Bölgesi adı verilmiştir. Marmara Bölgesi, Türkiye’nin 7 bölgesinden bir tanesidir. Tüm bölgeleri incelemeye tabii tuttuğumuzda, en çok Marmara Bölgesi hakkında verilere ulaşırız çünkü bu bölge, Türkiye’nin en önemli ve nüfusu en kalabalık bölgesidir. Sizler için hazırlamış olduğumuz bu yazıda Marmara Bölgesinin Özellikleri Kısaca konusundan bahsedeceğiz.

marmara bölgesi ile ilgili görsel sonucu

Marmara Bölgesi’ni incelemeye aldığımızda, bu bölgede çeşitli iklim tiplerinin, bitki örtülerinin, yeryüzü şekillerinin bulunduğunu görebilmekteyiz. Kuzey kısımlarda Karadeniz ikliminin etkileri yoğun bir şekilde görülürken Güneybatı kesimlerinde Akdeniz, iç kesimlerinin pek çok alanında ve Doğusunda ise Karasal iklimin özelliklerine rastlayabilmek mümkündür. Bu iklim farklılıklarından dolayı bölge içerisinde yürütülen ekonomik faaliyetler de birbirinden farklılık gösterebilmektedir. Bu bölgede yazlar ortalama bi sıcaklıkta geçerken aynı zamanda kış aylarında da ortalama derecede soğuk havalar görülmektedir.

Marmara Bölgesi, yükseltinin ve engebenin en az olduğu bölge olduğu için burada nüfus yoğunluğu yüksek olmaktadır. Bunun yanı sıra bölgede yoğun şekilde tarım ve sanayi faaliyetleri de yürütüldüğü için bu bölge Doğu bölgelerinden her yıl sürekli olarak göç almaktadır. Tarih boyunca pek çok uygarlığa ev sahipliği yapan bu bölgede çeşitli tarihi eserler bulunmaktadır. Filmlere konu olan Truva Antik Kenti, pek çok medeniyete başkentlik yapmış olan İstanbul gibi önemli konumlar da bu bölgenin içerisinde yer almaktadır. Bölgenin bir kısmı Asya kıtası üzerinde bulunurken, diğer bir kısmı ise Avrupa kıtası üzerinde bulunmaktadır.

Marmara Bölgesinin Özellikleri Kısaca Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

 

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.