Web sitemize hoşgeldiniz, 21 Mayıs 2022

Marmara Bölgesinin Coğrafi Özellikleri

marmara-illeriÜlkemiz Türkiye’de toplamda; Akdeniz Bölgesi, Karadeniz Bölgesi, Marmara Bölgesi, Ege Bölgesi, Doğu Anadolu Bölgesi, Güney Doğu Anadolu Bölgesi ve İç Anadolu Bölgesi olmak üzere yedi bölge bulunmaktadır.

Ülkemizde bulunan her bölge kendine özgü corğafi özellikler taşımaktadır. Bu özgünlüğün temel nedeni her bölgenin coğrafi konumunun farklı olması ve denize olan mesafesidir.

Bu yazımızda sizlere Marmara Bölgesinin coğrafi özellikleri konusunda derlediğimiz bilgiler sunacağız.

 • Marmara Bölgesi ülkemizin kuzeybatı yönünde yer almaktadır.
 • Marmara Bölgesinde hem Asya kıtası toprakları hem de Avrupa kıtası toprakları yer alır.
 • Çanakkale boğazı ve İstanbul boğazı Marmara Bölgesi sınırları içindedir.
 • Türkiye genelinde yükseltisi en az olan bölgemiz Marmara Bölgesidir.
 • Marmara Bölgesinin yer şekilleri oldukça sadedir bu nedenle de ulaşım faaliyetleri oldukça kolay ve az masraflıdır.
 • Marmara Bölgesi; Akdeniz Bölgesine, Karadeniz Bölgesine ve İç Anadolu Bölgesine komşu olduğundan dolayı bölgede akdeniz, karadeniz ve karasal iklim görülmektedir.
 • Marmara Bölgesinin iklimi bölgelere komu olduğundan dolayı geçiş iklimi özelliğine sahiptir.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi Marmara Bölgesi insanların yaşamalarına oldukça elverişli bir bölgedir. Bunun temelinde bölgenin yer şekillerinin sade olması ve dolayısıyla da ulaşımın kolay ve rahat olması ile sanayi faaliyetlerinin ve alt yapı olanaklarının gelişmiş olmasıdır. Bu nedenle de Türkiye’de en fazla nüfus oranına sahip olan bölge de yine Marmara Bölgesidir.

Marmara Bölgesinin Coğrafi Özellikleri Hakkındaki Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Alanından Hemen Bize Yazın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. ebru dedi ki:

  teşekkür ederim, tam istediğim gibi, marmara bölgesinin özellikleri kısa ve güzel olmuş, elinize sağlık, okulun en güzel kızı olarak yazıyorum, kimse kıskanmasın. :)

 2. esma dedi ki:

  Elinize sağlık marmara bölgesi coğrafi özellikleri nelerdir kısa maddeler halinde ve çok güzel olmuş, öğretmen beğendi, sınıfın en çalışkanı ve güzeli benim bu arada :)

Yorum Yaz