Web sitemize hoşgeldiniz, 20 Haziran 2018

Marmara Bölgesi Hayvancılık Faaliyetleri Özet Bilgi

Marmara bölgesindeki hayvancılık faaliyetleri

Bu yazımızda sizlere Marmara bölgesi üzerinde yapılmakta olan hayvancılık işlerinden bahsedeceğiz. Marmara yöresinde hayvancılık yüksek oranda ahır hayvanları ile yapılmaktadır.

Ahırdaki hayvancılığın ilerlemesinde, tüketici toplumun fazla oluşunun ve pazarlamacılıktaki pürüzlerin halledilmesi büyük katkı sağlamıştır. Bunlara ek olarak bu yöredeki dağların, tepelerin, hava şartlarının uygun oluşu da büyük ölçüde katkı sağlamıştır.

Marmara toprakları üzerinde tarımda makine kullanılmasının yoğun oluşu meraların ve otlama alanlarının azalmasına neden olmaktadır. Buna rağmen hayvancılık yine de yaygındır ve yüksek verimle devam ettirilmektedir. Son zamanlarda Marmara’da küçük baş hayvancılık, büyük baş hayvancılığa göre önemi gittikçe fazlalaşmaktadır. Bunlara ek olarak nüfusun artışı ile de kümes hayvancılığı da yaygınlaşmaktadır.

Marmara yöresinde ahır hayvancılığına ek olarak mera hayvancılığı da yoğun olarak yapılmaktadır. Yıldız dağları bölümü, Tekirdağ, Balıkesir, Çanakkale bölgelerinde mera hayvancılığı yoğun olarak yapılmaktadır.

İstanbul çevresinde, Bursa, Gemlik, Bilecik yöresinde de ipek böcekçiliği yapılmakta. Bunlara ek olarak boğazların olduğu yerlerde de balıkçılık yaygındır. Mevsim durumuna göre denizdeki balıklar soğuk sulardan sıcak sulara doğru göç halindedir. Bu göçlerin yoğun olduğu yerlerdeki boğazlarda balıkçılık verimli bir şekilde yapılmaktadır.

marmara-bolgesi-488x374

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz