Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Ekim 2021

Makine Mühendisliği Bölümü Nedir Tanıtımı

 

Üniversite sınavlarına hazırlanan ve Makine Mühendisliği bölümünü seçmeyi düşünen adaylara bu meslek hakkında bilgileri, puanlarını ve mesleğin geleceği hakkında bilgileri derledik. İşte Makine Mühendisliği Bölümü –  Mesleği hakkında bilgiler :

Makine Mühendisliği Bölümü Tanıtımı:

Her türlü mekanik sistemlerin ve enerji dönüşüm sistemlerinin tasarımı geliştirilmesi ve üretiminin planlanması konularında eğitim ve araştırma yapılır. Geniş bir çalışma alanına sahiptir. Özel sektörde ve kamu sektörüne ait fabrika veya işyerlerinde her türlü mekanik sistemlerin, gaz ve buhar tirbünlerinin, pistonlu kompresörlerin, nükleer reaktörlerin, içten yanmalı motorların, soğutma, havalandırma, ısıtma sistemlerinin tasarımında çalışılabileceği gibi, serbest çalışma imkanı da vardır.

Programın Amacı: Makine mühendisliği programı, her türlü mekanik sistemlerin ve enerji dönüştürüm sistemlerinin tasarımı, geliştirilmesi ve üretiminin planlanması konularında eğitim ve araştırma yapar.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler: Makine mühendisliği programının ilk yılında matematik, fizik, kimya, geometri, teknik resim gibi temel dersler okutulur. Daha sonraki yıllarda, termodinamik, ısı transferi, akışkanlar mekaniği, mekanik, makine elemanları, makine tasarımı, nükleer enerji ve enerji dönüştürüm sistemleri konularında dersler, kuramsal ve uygulamalı olarak verilir.

Gereken Nitelikler: Makine mühendisliği programına girecek ve makine mühendisliği alanında çalışacak kişinin üstün bir akademik yeteneğe, hayal gücüne ve yaratıcılığa, uzay ilişkileri yeteneğine ve el becerisine sahip; matematik, fizik, teknik resim ve tasarı geometri ile ilgili ve bu alanlarda başarılı bir kimse olması gereklidir.

Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler: Makine mühendisliği bölümünden mezun olanlara “Makine Mühendisi” ünvanı verilir. Makine mühendisi, çalıştığı kurumun yapısına göre, her türlü mekanik sistemlerin, gaz ve buhar tribünlerinin, pistonlu kompresörlerin, nükleer reaktörlerin, içten yanmalı motorların, soğutma, ısıtma, havalandırma sistemlerinin tasarımını yapar, geliştirir. Bunu yaparken kullanışlılık ve ucuzluk faktörlerini göz önünde bulundurur.

Çalışma Alanları: Kalkınma çabasında olan ülkemizde, diğer teknik elemanlar gibi makine mühendislerine de ihtiyaç duyulmaktadır. Ancak ülkemizde teknoloji üretimi henüz yeterli düzeyde olmadığından makine mühendisleri bilgi ve becerilerini kullanabilecekleri iş alanları bulmakta zorluk çekmektedirler.

Makine Mühendisliği Nedir, Makine Mühendisliği Ne İş Yapar, Makine Mühendisliği Maaşları, Makine Mühendisliği İş İmkanları, Makine Mühendisliği İş Çalışma Alanları, Makine Mühendisliği Mesleği Hakkında Bilgiler, Makine Mühendisliği Bölümünün Geleceği, Makine Mühendisliği Bölümünü Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalı, Makine Mühendisliği Bölümü Tercih Edilir mi, Makine Mühendisliği Tanıtımı, Makine Mühendisliği Kazanç Durumu ve İş Olanakları, Meslek Rehberi, Makine Mühendisliği Mezunları Ne İş Yaparlar , Makine Mühendisliği Mezun Olduktan Sonra İş İmkanı Nerede Çalışırlar, Makine Mühendisliği İş Bulma Durumu

> Makine Mühendisliği Bölümü Hakkında Sorularınızı ve Yorumlarınızı Aşağıdan Anında Yazabilirsiniz

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Anonim dedi ki:

  aselsena girebilirmiyim

 2. yunus dedi ki:

  makina mühendisi olup aselsana girebilirmiyim

 3. OĞUZHAN AŞKIN dedi ki:

  kurumsal bir şirkette 4000 den başlar 20000 30000 gibi büyük mevlalara ulaşabilirsin

 4. yusuf dedi ki:

  is bulma imkani zor mu ?

  1. OĞUZHAN AŞKIN dedi ki:

   YOK DEĞİL ANCAK OKULUNA GÖRE BÜYÜK ŞİRKETLERE GİRERSİN

 5. merakli dedi ki:

  Saolun insallah hocam bu arastirmayi begenir

 6. mazlum dedi ki:

  Makineler de yapiyorlar mi ?

 7. onur dedi ki:

  tokat turhal puanını bulamadım bilen varmı

  1. berkan dedi ki:

   kardesım turhalın hangi mahhalesi

 8. haLİL dedi ki:

  makına bolumunde unıversıtelerın labavatuar gezısı nasıl yapabılırım

 9. muhammed dedi ki:

  makine mühendislerinin aylık gelirleri en az ve en fazla kaçtır?

  1. okan dedi ki:

   ben 16 yaşındayım lise 3 öğrencisiyim ama ben soruşturdum asgari ücretin devlette asgari ücretin 3-4 katı yani 2.500tl idiyor ama özel sektörde 3-6 arası değişiyo makine mühendisi olmak istiyosan çevren olası gerekiyor benim söyleyeceğim bu kadar kendine iyi bak mimarlıkta çok güzel bi meslek bayyyy

   1. ömer can dedi ki:

    2013 de msj atmış sınız ben 2018 deyim 16 yaşındayım kısaca şu an hangi durumdasınız

  2. OĞUZHAN AŞKIN dedi ki:

   kurumsal bir şirkette 4000 den başlar 20000 30000 gibi büyük mevlalara ulaşabilirsin

 10. ramazan dedi ki:

  makine mühendisliği için ygs ve lys puan türlerinden kaçar puan almak lazım

 11. yasin dedi ki:

  poun nım 200 olsa hangi üniversteleri tuturabilirim

  1. yasin dedi ki:

   tam olarak cevabımız yok

Yorum Yaz