Madenler ve Enerji Kaynaklarının Ülkemiz Açısından Önemi Nedir

madencilik-ve-enerji-kaynaklariYer kabuğunun derinliklerinden çıkarılan, ekonomik bir değeri olan mineral ve elementlerin tümüne “Maden” adı verilmektedir. Türkiye’de 1935 senesinde kurulan M.T.A kuruluşu ile madencilik faaliyetleri yapılmaktadır. Bu yazımızda madenler ve enerji kaynaklarının ülkemiz açısından önemi nedir kısaca sizlere açıklayacağız.

Türkiye maden bakımından zengin olan bir ülkedir. Türkiye’nin maden bakımından zengin olmasının nedenleri;

  • Ülkemizin dağ oluşum hareketlerinin etkisi altında kalması
  • ve dağ oluşum hareketleri sırasında ülkemizin volkanizma ve başkalaşım olaylarına uğramış olmasıdır.

Türkiye her ne kadar maden çeşitliliği bakımından zengin olsa da maden rezervleri bakımından fakir bir ülkedir. Bu nedenle de Türkiye’nin dünya pazarındaki boyutu oldukça küçüktür. Çünkü ülkemiz ilk insan yerleşimlerinin yaşandığı yerdir bu nedenle de madenlerin çoğu ilk dönemlerden beri çıkarılmaya başlamıştır ve aynı zamanda da Türkiye yer hareketlerine uğradığından dolayı bu madenlerin yeryüzüne çıkarılması zor bir hale gelmiştir.

Ülkemizde madencilik alanındaki sistematik çalışmalar 1935 senesinde kurulan Maden Tetkik Arama Enstitüsü (MTA) tarafından yapılmaya başlanmıştır. Bu kuruluş ile birlikte Türkiye’de bulunan bir çok maden işlenerek sanayi alanı başta olmak züere bir çok alanda kullanılmaya başlamıştır.

Günümüze baktığımızda ise madenciliğin önemi her geçen gün ülkemizde daha da artmaktadır. Çünkü gelişen teknoloji ile çıkarılan madenler artmaktadır ve böylece maden ve maden ürünlerinin kullanıldığı alanlar da fazlalaşmaya başlamaktadır.

Madenler ve Enerji Kaynaklarının Ülkemiz Açısından Önemi Hakkıdnaki Görüşlerinizi Sizler de Yorum Bölümünden Hemen Bize Yazın. 

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.