Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Ekim 2021

Maden Bölümü Nedir Tanıtımı

 

Üniversite sınavlarına hazırlanan ve Maden bölümünü seçmeyi düşünen adaylara bu meslek hakkında bilgileri, puanlarını ve mesleğin geleceği hakkında bilgileri derledik. İşte Maden Bölümü –  Mesleği hakkında bilgiler :

Maden Bölümü Tanıtımı:

Maden programı, maden cevherinin bulunması, çıkartılması ve işlenmesi konusunda ihtiyaç duyulan ara elemanı yetiştirir. Maden programını bitirenler, devlete veya özel sektöre ait maden işletmelerinde görev alabilir.

Programın Amacı: Maden programı maden cevherinin bulunması, çıkartılması ve işlenmesi konusunda ihtiyaç duyulan ara elemanı yetiştirir.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler: Maden programında matematik, mekanik, genel kimya, jeoloji ve topografya ve teknik resim dersleri; ikinci yılda ise maden işletmesi, cevher hazırlama, maden makineleri gibi dersler okutulur. Ayrıca öğrencilerin staj yapma zorunluluğu da vardır.

Gereken Nitelikler: Maden bölümünde eğitim görmek isteyen bir kimsenin genellikle kapalı yerlerde (yeraltı) çalışacağını göz önünde bulundurması gerekir. Bu kişi, aynı zamanda işçi ile maden mühendisi arasındaki iletişimi sağlayacağı için kişiler arası ilişkilerde de başarılı olmalıdır.

Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler: Maden programını bitirenlere “Maden Teknikeri” ünvanı verilir. Maden teknikerleri kömür ve diğer madenlerin yeryüzüne çıkarılması için kuyuların ve galerilerin açılması, madenlerin işletilmesi için gerekli işlemleri, maden mühendisinin gözetim ve denetimi altında yürütür.

Çalışma Alanları: Maden programını bitirenler devlete veya özel sektöre ait maden işletmelerinde görev alabilirler.

Maden Nedir, Maden Ne İş Yapar, Maden Maaşları, Maden İş İmkanları, Maden İş Çalışma Alanları, Maden Mesleği Hakkında Bilgiler, Maden Bölümünün Geleceği, Maden Bölümünü Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalı, Maden Bölümü Tercih Edilir mi, Maden Tanıtımı, Maden Kazanç Durumu ve İş Olanakları, Meslek Rehberi, Maden Mezunları Ne İş Yaparlar , Maden Mezun Olduktan Sonra İş İmkanı Nerede Çalışırlar, Maden İş Bulma Durumu

> Maden Bölümü Hakkında Sorularınızı ve Yorumlarınızı Aşağıdan Anında Yazabilirsiniz

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. elif dedi ki:

    ben maden teknolojisi okumayı dusunuyorum ama yeraltında kazı ıslerınde calsıamma baska nasıl gorevler verilebiliyor

Yorum Yaz