Maddenin Görülebilir Özellikleri Nelerdir Kısaca Örnekler

Maddenin Görülebilir Özellikleri Kısaca Bilgi, Maddenin Görülebilir Özellikleri Örnekler Kullanıldığı Yerler

Belirli bir kütleye sahip olan ve uzayda yer kaplayan her şeye madde denir. Çatal, bıçak ve benzeri maddeler metal ile plastikten elde edilir. Maddeler aynı zamanda opak-saydam, sert-yumuşak, parlak-mat, suyu emici-suyu ememeyen, batan-yüzen, kokulu-kokusuz gibi bir çok sınıfa ait olabilir.

Saydam ve opak cisimler: cam,hava,su gibi ışığın içinden geçebildiği cisimlere saydam cisimler denir. Metal, tahta, taş gibi ışığın içinden geçemediği cisimlere ise opak cisimler adı verilir. Saydam cisimler de bir çok renge sahip olabilir.

Sert ve yumuşak cisimler: Bazı cisimler sert bazıları yumuşak yapıdadırlar. Bir taşa elimizi bastırdığımızda onun biçiminde değişim olmaz ancak bir süngere bastırırsak biçim değiştirir. Yani taş gibi maddeler sert, süngere benzeyenler ise yumuşak olarak bilinir.

Parlak ve mat cisimler: altın yüzük, çelik tencere, gümüş tabak parlak maddelerdendir. Ancak araba lastiği, kömür, odun, toprak mat maddeler arasına girer.

Esnek ve berk cisimler: sünger, lastik gibi maddeler esnek maddeler sınıfındandır. Fakat kalem, tahta, porselen tabak berk maddelerdir. Esnek cisimleri kolayca bükebiliriz ancak berk olanlar bükülemez.

Sağlam ve kırılgan cisimler: Can sert bir cisimdir ancak camdan elde edilmiş bir bardağa sertçe darbe uygularsak bu bardak kırılabilir. Demir bir levha çekiç ile sertçe vurarak biçimlendirilebilir. Demir camdan daha sert değildir ancak daha sağlamdır.

Suyu çeken ve çekmeyen cisimler: toprak suyu çekebilir ancak beton çekemez.

Suda batan ve suda yüzen maddeler: taş, madeni para suda yüzemez ancak yaprak, plastik top gibi maddeleri su rahatça kaldırabilir ve bunlar batmazlar.

Pürüzlü ve pürüzsüz maddeler: pencere camı, masa üzeri düzgün, ağaç, duvar yüzeyleri ise pürüzlü yapıya sahiptirler.

Renk ve koku: tuz ve şeker beyaz renktedirler ancak kokusuzdurlar. Kolonya, sarımsak ve soğan ise kokulu cisimlerdendir.

madde

Maddenin Görülebilir Özellikleri Örneklerle Açıkladık Düşüncelerinizi Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

8 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.