Maddenin En Küçük Parçacığına Hangi Yöntemlerle Ulaşabilirsiniz

Maddenin en küçük parçacığına nasıl ulaşabiliriz hakkında bilgi kısaca özet, Maddenin en küçük parçacığına hangi yöntemlerle ulaşabilirsiniz

Maddenin En küçük Parçacığı (Atom)

Maddeyi oluşturan birim parçacık atomdur. Atomların özellikleri ve aralarındaki etkileşimler sayesinde bir madde katı, sıvı ya da gaz halde bulunabilir. Kainattaki canlı ya da cansız tüm maddelerde atom vardır ve hücrelerin yapısı da atomlar ile meydana gelir.

Maddenin En Küçük Parçacığına Hangi Yöntemlerle Ulaşılır?

Atomlar hücrelerden de küçük yapılardır ve gözle görülmesi imkansızdır. Çok defa büyütme yapan mikroskoplarla görülebilir ki bu mikroskoplar taramalı tünel mikroskoplarıdır (atomik kuvvet mikroskobu). Camlı bir mikroskopla bile görülemeyecek kadar küçük taneciklerdir. Taramalı tünel mikroskobu olarak adlandırılan bu mikroskop türünde normal mikroskoplarda kullanılan optik mercekler kullanılmaz, elektronik prensiplerle çalışır. Mercekli mikroskoplara göre çok daha büyük oranlarda büyütme yapabilirler ve bu sayede zaten çok küçük olan hücreleri oluşturan atomları görebiliriz. Bunun dışında atomların farklı özelliklerini gözlemlemek amacıyla geliştirilmiş mikroskoplar da vardır. Elektron mikroskobu, x ışını mikroskobu, nükleer manyetik rezonans (NMR) spektroskopisi gibi yöntemler yardımıyla atom parçacıklarının konumlanmaları gözlenebilir.

Maddenin En Küçük Parçacığına Hangi Yöntemlerle Ulaşabilirsiniz Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.