Lozan Antlaşmasında Çözüme Kavuşamayan Konu Başlıkları Nelerdir

Lozan Barış Konferansında Çözümlenemeyen Meseleler, Lozan Antlaşmasında Çözüme Kavuşamayan Konu Başlıkları Nelerdir

Lozan Anlaşmasında bazı sorunlar çözüme kavuşturulurken bazılarında da anlaşma sağlanamamıştır. Anlaşma sağlanamayan konuların başında ise Musul Sorunu yer almaktadır. İngiltere Musul’da petrollerin çok olması sebebi ile bu bölgeyi Türkiye’ye vermek istememiş aynı zamanda da Hakkâri’yi de kendisine katmak istemiştir. Bu konu büyük tartışmalara sebep olmuş ve bu konu üzerindeki anlaşma sağlanamamıştır. Bunun üzerine Musul sorunu Milletler Cemiyeti’nde görüşülmüş ve cemiyet Musul’u İngiltere’ye Hakkâri’yi de Türkiye’ye bırakmıştır.

Lozan’da anlaşma sağlanamayan bir başka konu ise Boğazlar meselesiydi. Bu konuda sağlanmak istenen çözüm şekli egemenlik hakkı ile uyuşabilen bir özellik göstermemekteydi. Bu durumun ülkemiz tarafından kabul edilebilmesi ise mümkün değildi ve bu çözüm ancak geçici olarak mümkün olabilirdi. Bunun üzerine 1936 senesinde kısıtlayıcı hükümlerin kaldırılmasına karar verildi.

Lozan’da çözüme kavuşturulamayan bir diğer konu ise Hatay Meselesi idi. Fransa ile yapılan anlaşmaya göre Hatay Türkiye sınırlarına dahil edilmemişti. Lozan’da Türkiye’ye verilmeyen Hatay, Atatürk’ün mücadelesiyle ilerleyen yıllarda Türkiye sınırına dahil edildi.

Diğer ilk önemli sorun olan Ege Adaları Yunanistan ile yapılan nüfus mübadelesi de Lozan’da çözüme kavuşturulamayan konular arasındaydı.

Lozan’da Sonuçlanamayan Maddeler Hakkında Görüşlerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.