Liseye Kayıt Yaptırmak Zorunlu mu Cezası Var mı

Liselere kayıt yaptırmak zorunlu mu, liseye kayıt yaptırmayana ceza var mı

Liseye Kayıt Yaptırmayana ceza Var

4+4+4 eğitim sistemiyle zorunlu hale gelen lise eğitimi konusunda MEB  velileri ; bu yıl sonuncusu gerçekleştirilen Seviye Belirleme Sınavı’nda çocuğunuz başarılı olamadıysa ya da herhangi bir sebepten lise kaydı işlemi uygulanmadıysa veliye günlük 15 TL para cezası verileceğini ve kayıt yaptırmama durumu devam ederse yine veliye 500 TL idari para cezası verileceğini belirtti.

lise öğrenciler ortaöğretim

Kontenjan yüzde 30 artış gösterdi

İstanbul Milli Eğitim Müdürü Dr. Muammer Yıldız, ülke genelinde lise kontenjanlarının yüzde 30 arttığını belirterek; sınavsız kayıt işlemi yapan liselerin olduğunu ve SBS’de başarısız olan ya da tercih yapmayan öğrencilerin bu okullara kayıt yaptırabileceklerini dile getirdi.

Yıldız, her yıl yeni derslikler yaparak İstanbul için kontenjan sıkıntısının ortadan kaldırıldığını, geçen yıl 4 bin 905 yeni derslik açmışken bu yıl sayının 5 bine yükseltildiğini ve kalabalık olmayan sınıflarda geçen yıl standartlarına yakın bir eğitim öğretim süreci hedeflediklerini söyledi.

Yıldız’ın dikkat çektiği bir konu ise ailelerin çocuklarının çocuklarını 12 yıl okula göndermek zorunda olmasıydı ve yaptığı açıklamada; “Böyle bir şeyi asla düşünmesinler. Puanı yeterli olmayıp herhangi bir lise türünü kazanamayan öğrenciler üzülmesin. Sınavsız öğrenci alan liselerimiz mevcut. Öte yandan açık öğretim bir seçenektir ama bütün öğrencilerimizi örgün öğretimde görmek isteriz. Dolayısıyla açık öğretim bir tercih olmamalı. Çünkü örgün öğretimin çocuğa sosyal, toplumsal ve genel anlamda kazandırdığı yaşam becerileri açık öğretimle kıyaslanmayacak ölçüdedir. Bu bakımdan örgün öğretimin önemi büyük. Beklentimiz de bu yönde” dedi.

Fen liseleri tamamen dolmuş durumda

bu sene son kez düzenlenen SBS sonuçlarına göre tercih yapan 904 bin 114 ay mevcut. Liselerin toplam kontenjanıysa 688 bin. Buna karşın 624 bin 490 aday asil kazanan olma hakkı kazandı. 59 bin 618 aday ise mülakata girme hakkı elde ederken tercih sonuçlarına bakıldığında 14 bini 291 devlet okullarında, 21 bin 256’sı özel okullarda olmak üzere toplamda 35 bin 547 kontenjan boş kalırken sosyal bilimler liseleri ve fen liselerinde kontenjanlar tamamen doldu.

İşte lise kayıt takvimi

1. Ön kayıt dönemi: 12-13-14 Ağustos ön kayıt, 15-16 Ağustos kesin kayıt

2. Ön kayıt dönemi: 19-20-21 Ağustos ön kayıt, 23-23 Ağustos kesin kayıt

3. Ön Kayıt Dönemi: 26-27 Ağustos ön kayıt, 28-29 Ağustos kesin kayıt

Son kayıt dönemi: 02 Eylül 2013’ten itibaren (Özel Okullar Kayıt Komisyonu’nca alınacak karara göre)

3 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.