Kutlu Doğum Haftası İle İlgili Yazılar

Kutlu Doğum Haftası İle İlgili Yazılar hakkında bilgi kısaca.

Hz. Muhammed İslam dinin peygamberidir. Kutlu doğum haftası da onun doğum gününü kutlamak amacıyla düzenlemiştir. Miladi takvime göre bu gün 20 Nisandır. Yani 20 Nisanı içine alan hafta her sene kutlu doğum haftası olarak anılır. Bu hafta 1989 senesinde düzenlenmiştir. Fakat mevlid gecesi olarak bilinen gece 13. asırdan beri kutlanmaktadır. Çeşitli dini etkinlikler yapılarak geçen haftada Hz. Muhammede salavat okunur ve yad edilir.

Osmanlı Devletinde gül peygamberimizi sembolize ettiği için bu haftada gül dağıtımları yapılmaktadır.

Mevlid-i Nebevi Hz. Muhammed’in dünyaya gelişi olarak bilinir. Mevlid Kandili olarak kutlanan gece budur. Erbil Atabeyi Muzafferüddin Gökbörü 13. yüzyılda bunu ilk defa kutlayan kişidir. İlk başta iki ay süresince kutlamalar yapılmıştır. Bu zamanlarda yapılan etkinliklerin başında ilim insanlarının bir araya gelip fikirlerini paylaşması ve sohbet etmesi vardır. Sokaklarda ise halk bayram niteliğinde kutlamalar yapmaktadır.

Vesiletü’n Nevat, Süleyman Çelebinin yazdığı bir şiirdir ve günümüzde hala mevlid adıyla okunmaktadır. Doğumlarda, ölümlerde, tasada, sevinçte mevlid okunur.

Dünyanın huzurlu ve mutlu bir yer olmasının kaynağı İslam dinidir. Çünkü bu dinin amaçlarının en önemlisi huzuru ve mutluluğu yaymaktır. Dini cami dışına taşırmak için Türkiye Diyanet Vakfı Mevlid geleneğini canlandırmaya çalışmaktadır. Bu sebepten Kutlu Doğum Haftası ilan edilmiştir. Burada amaç bunu bir kültür ve ilim bayramı şekline getirmek ve değerli ilim insanlarının fikirlerini halka açmaktır.

YeniMakale_kutlu_dogum_haftasi_2

Kutlu Doğum Haftası 2014 Hakkında Yorum Yapabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.