Kutadgu Bilig İle Siyasetname Arasındaki Benzerlikler Nelerdir

Türk edebiyatında geçmiş dönemlerde Türk devletlerinin toplum yapısını, devlet işleyişini ve hükümdarların görev ve sorumluluklarını anlatan bir çok eser kaleme alınmıştır. Kaleme alınan bu eserlerin en önemlileri ise önce Kutadgu Bilig ve sonrasında ise siyasetnamedir. Bu yazımızda Kutadgu Bilig ile Siyasetname arasındaki benzerlikler nelerdir ksıaca sizler için derlediğimiz bilgileri sizlere aktaracağız.

karanlilarda-halkin-gorevleriKutadgu Bilig ve siyasetname bir çok yönü ile benzerlik gösteren iki ayrı eserlerdir. Ancak belirttiğimiz gibi bu iki eser arasında fazlasıyla benzerlik vardır çünkü iki eserde de eski Türk devletlerinin sosyal yapısı, devlet yapısı ve hükümdarların özellikleri hakkında bir çok bilgiyi insanlara sunmaktadır.

Kutadgu Bilig ve siyasetname eserlerinin en temel benzerlikleri hükümdarların yükümlü oldukları görev ve sorumlulukları ifade etmeleridir.

Kutadgu Bilig eserinde hükümdarın yememesi halka yedirmesi, giymemesi halka giydirmesi ve zenginden alıp fakire vererek ekonomik dengeyi kurması gibi öğütler verilmiştir. Aynı şekilde Siyasetname’de de hükümdarların yollar, köprüler inşa ettirerek ülkeyi bayındır hale getirmesi, sulama kanalları yaptırarak tarım faalieytlerini arttırması, surlar ile ülkeyi çevirerek ülke güvenliğini sağlaması, ticaret yolları üzerine hanlar, kervansaraylar ve konaklar yaptırarak ticaret faaliyetlerini desteklemesi ve insanların ilim öğrenmesini destekleeyerek öncülük etmesini vurgulamıştır.

Ayrıca hem Kutadgu Bilig eserinde hem de Siyasetname esrinde ülke ekonomisinin dengesini koruyabilmek için çalışmak, düşmana karşı sürekli hazır halde bulunmak hükümdarın en temel görevleri arasında sayılmaktadır.

Kutadgu Bilig İle Siyasetname Arasındaki Benzerlikler Nelerdir Başlıklı Yazımız Hakkındaki Yorum ve Görüşlerinizi Yorum Bölümünden Hemen Bizimle Paylaşın. 

1 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.