Kuş Gribi Ülkemizde Hangi Hayvanlarda Ne Zaman Görülmeye Başladı

Kuş gribi ülkemizde ne zaman görülmeye başladı hakkında bilgi kısaca özet, Kuş gribi ülkemizde hangi hayvanlarda ne zaman görülmeye başladı

Kuş Gribi Nedir?

Genellikle kanatlı hayvanlar ve kuşlar tarafından taşındığı için bu ismi almıştır. Evcil ya da yabani kanatlılarda ve memelilerde görülebilen bu hastalık solunum ve sindirim yollarını etki altına alır. Ölümle sonuçlanan vakalar sıklıkla bulunmaktadır. Hastalık etkeni H7N9 virüsü, hayvandan hayvana çok hızlı bir şekilde yol alır ve salgın haline gelir. Son olarak da hayvanlardan insana geçerek insanları da enfekte eder.

Kuş Gribi Ülkemizde İlk Olarak Hangi Hayvanlarda Ne Zaman Görülmeye Başlandı?

5 Ekim 2005’te ilk kez kuş giribiyle karşılaşan Türkiye’de ilk vaka, Balıkesir-Manyas’taki bir hindi çiftliğinde görülmüştür. Ekim ayları kuşların göç yaptığı döneme denk geldiği için hastalığın ülkemize ulaştığı düşünülmektedir. Kuşların Ekim 2005’te virüsü taşımaya başlamasından itibaren Türkiye’de büyük hızla yayılan kuş gribi hastalığı gelişmiştir. Tavuk, ördek, kaz gibi kanatlılarda görülmüş ve hayatı tehdit eden bir unsur halini almıştır.

Kuş Gribi İnsanlara Nasıl Geçer?

-Hastalıklı ya da taşıyıcı hayvanlardan insanlara kolaylıkla geçebilen bir virüstür.

-Virüsü bünyesinde barındıran bir hayvanla yakın temas edilmesi

-Hasta bir hayvanın etinin ya da hayvandan elde edilen ürünlerin yeterince pişirilmeden tüketilmesi

-Hastalığa sahip olan hayvanların yer aldığı ahır, kümes gibi barınaklarda bulunmak kaydıyla bu hayvanlarla aynı havanın teneffüs edilmesi gibi faktörler hastalığın insanlara bulaşması için yeterlidir.

Kuş Gribi Belirtileri Nelerdir?

Bir çeşit grip olmasından dolayı mevsim değişikliklerinin yaşandığı dönemlerdeki grip gibi belirtiler verir. Ancak hastalığın bir sonraki aşamasında; yani başlangıç aşaması geçildikten sonra kuş gribi olan vakalarda ölümcül etkiler görülebilmektedir. Kuş gribi etkeni virüs kişiye bulaştıktan yaklaşık 3-10 gün sonra belirtiler ortaya çıkmaktadır. Bu belirtiler öksürük, baş ağrısı, ciddi ateş, boğaz ağrısı, kas ve eklemlerin ağrısı, solunum problemleri, zatürre gibi belirtilerdir.

Kuş Gribinden Nasıl Korunabiliriz?

Hastalığı getirenler kuşlar ve kanatlılar olduğu için kümeslerde bulunan ya da çiftliklerde üretimi yapılan hayvanlar öncelikli olarak korunmalıdır. Bu hayvanların etini ve diğer ürünlerini tükettiğimiz için hastalık kolaylıkla insana bulaşabilmektedir. Bu nedenle salgın dönemlerinde riskli hayvanların et ve ürünlerini tüketmemek gerekir. Risk altında bulunmayan güvenilir olarak gördüğümüz hayvanların dahi etleri ve diğer ürünleri çok iyi pişirilerek tüketilmelidir. Kümes hayvanlarına sahip olan kişiler veteriner desteğinden uzak kalmamalıdır ve hayvanlarında salgın gören kişi mutlaka bu hastalığı ilgili yerlere bildirmelidir. Hastalığı bünyesinde barındıran hayvanlara kesinlikle dokunulmamalıdır ve aynı ortamda bulunmaktan kaçınılmalıdır. Yabani kuşların üreticilerin kümesleriyle olan teması kesin olarak ortadan kaldırılmalı ve bununla ilgili tedbirler alınmalıdır.

Kuş Gribi Ülkemizde Hangi Hayvanlarda Ne Zaman Görülmeye Başladı Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

 

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.