Web sitemize hoşgeldiniz, 21 Eylül 2021

Kurtuluş Savaşının Ardından İtilaf Devletleri ile İmzalanan Barış Anlaşması Nedir

Osmanlı Devleti’nin yaşadığı yıkım döneminin ardından yapılan Kurtuluş Savaşı ile birlikte Türk halkı, uzun yıllar boyunca sürmüş olan savaşlardan, zorluklardan ve yıkımdan bitkin bir haldeydi. Kurulan millet meclisi ile birlikte yetkililer, savaşın zaferle sonuçlanmasının ardından İtilaf Devletleri ile bir barış antlaşması imzalamaya karar verdiler. Atatürk, bu barış antlaşmasının görüşüleceği yer olarak İzmir’i teklif ettiyse de uluslararası hukuk gereğince görüşmelerin, tarafsız bir ülkenin topraklarında yapılması gerekiyordu. Bu yüzden imzalanacak olan Lozan Barış Antlaşması’nın maddeleri, İsviçre’nin Lozan kentinde görüşülmeye başlanmıştı. Sizler için hazırlamış olduğumuz bu yazıda Kurtuluş Savaşının ardından İtilaf Devletleri ile imzalanan barış anlaşması nedir kısaca sizlere bu konu hakkında bilgi vereceğiz.

lozan barış antlaşması ile ilgili görsel sonucu

Lozan görüşmelerinde üzerinde durulan en önemli konular, Türkiye içerisinde yaşayan azınlık halklar, Boğazlar sorunu ve kapitülasyonlar olmuştur. Bununla birlikte Osmanlı Devleti’nin geride bıraktığı borçlarının nasıl ödeneceği konusu da bu görüşmelerde masaya yatırılmıştır. Devletler arasında görüşmeler, 23 Şubat 1923 tarihinde anlaşmazlıklar nedeniyle kesintiye uğradıysa da karşılıklı tavizler sonucunda 23 Nisan tarihinde tekrar başlamıştır.

Lozan antlaşmasının imzalanması ile birlikte yazımızda bahsettiğimiz Boğazlar, borçlar gibi sorunların pek çoğuna çözüm bulunmuştur. Bu tarihten itibaren Türkiye’de bulunan tüm azınlık halklar, Türk vatandaşı olarak kabul edilmiş ve kapitülasyonlar, tüm devletlere sonsuza dek kaldırılmıştır. Osmanlı Devleti’nden kalan borçlar için ise taksitlendirme yapılmış, borcun büyük bölümünü Türkiye Cumhuriyeti’nin ödemesi kararlaştırılmışsa da Osmanlı Devleti’ne bağlı diğer devletler de borcun bir kısmını üstlenmişlerdir. Bu anlaşmadan Türkiye’nin sağladığı en büyük çıkar ise 1. Dünya Savaşı’nın Türkiye için tamamen bitmesi ve düşman devletlerin Türkiye Cumhuriyeti’ni yeni bir devlet olarak tanımaları olmuştur.

Kurtuluş Savaşının Ardından İtilaf Devletleri ile İmzalanan Barış Anlaşması Nedir Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz