Kurtuluş Savaşı Hangi Antlaşma İle Sona Ermiştir

Günümüzde üzerinde yaşadığımız Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve Anadolu toprakları bugünkü günlerine kolay bir şekilde gelmemiştir. Bir çok devletin emellerinde olan, düşmanların kirli elleri ile işgal etmeye çalıştığı Türk toprakları büyük mücadeleler verilerek, destanlar yazılarak düşman elinden kurtarılmıştır ve günümüz Türkiye Cumhuriyeti Devleti milyonlarca şehit vererek bugünlere getirilmiştir.

Türk milletinin Türk topraklarını düşmanlardan kurtararak bağımsız bir ülke yapmak için gösterdiği mücadelelerden birisi de Kurtuluş savaşıdır. Bu yazımızda Kurtuluş Savaşı hangi antlaşma ile sona ermiştir kısaca sizler için derlediğimiz bilgileri sizlere aktaracağız.

Türk milleti Kurtuluş savaşı döneminde ülkeyi düşman işgalinden kurtarmak amacı ile düşman ülkelere karşı büyük mücadele göstererek canı pahasına düşman ile savaşmıştır ve kadın, erkek, çocuk, yaşlı toplumun her kesimi orduya giderek askere yardım etmiştir ve gerektiğinde de bizzat düşmana karşı koymaya çalışarak büyük bir kurtuluş destanı yazmıştır.

Kurtuluş savaşı 1919-1922 yılları arasında yani tam üç yıl boyunca aralıksız bir şekilde meydana gelmiştir. Savaşın sonlarında 11 Ekim 1922 tarihinde düşman ülkeler ile imzalanan Mudanya Mütarekesi ile fiilen savaş bitmiştir yani sıcak savaş durmuştur, böylece taraflar birbirlerine ateşi kesmiştir. Bu mütarekenin ardından 24 Temmuz 1923 gününde imzalanan Lozan Ateşkes Antlaşması ile de Kurtuluş Savaşı’nın dünya üzerinde resmen sona erdiği ilan edilmiştir.

Kurtuluş Savaşı Hangi Antlaşma İle Noktalanmıştır Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı Sorularınızı ve Önerilerinizi Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

1 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.