Kurban Eti Nasıl Pişirilir

Kurban Bayramı geldi, kurbanlıklar alındı ve kesilmeye hazır. Peki kurban eti nasıl pişirilir ? Daha lezzetli ve sağlıklı bir et için kurban eti pişirme yöntemlerini paylaşıyoruz. Damak zevkinize göre kurban etini aşağıdaki şekillerde pişirebilirsiniz.

kurban

Kurban eti bir çok şekilde pişebilir.  Öncelikle Kurban eti pişirmeye besmele çekilerek başlanır, ardından kesin bir bıçak yardımıyla etleri kemiklerinden ayırmalıyız. Etlerdeki sinirler ve yağlarda alınır. Sonra geriye kalan etin lop kısmıdır. Bunları 2 parmak kalınlığında küp küp kuşbaşı şeklinde doğrarız. Kurban etinin kavurması, haşlaması ve bir çok çeşidi yapılabilir. Yazımızda biz kavurması ve haşlamasını anlatacağız.

 Kavurma;

Öncelikle büyük bir tava ediniriz. Tavanın içinde biraz iç yağı koyarız. İç yağının erimesiyle üzerine önceden hazırladığımız kuşbaşı doğradığımız eti koyarız. Tavanın üzerini cam bir kapakla kapatırız. Et önce suyunu salacaktır. Ardından saldığı suyu yavaş yavaş çeker ve kızarmaya başlar. Suyunu çekip kızarmaya başladığı zaman tuzu ve isteğe göre kekik, kırmızı biber, karabiber gibi baharatlar atılır. Kavurmanız hazır…

 Haşlama;

Kemiklerinden ayırmadığımız etleri edindiğimiz bir düdüklü tencereye koyarız. Tencerenin altı kısık ateşli yanmalıdır. Etlerin yağını vereceği için ekstra yağa gerek kalmayacaktır. Etlerin kavrulmasıyla bir adet soğanı 4’e bölmeli ve düdüklü tenceredeki etlerin üzerine atmalıyız. Ardından tuz ve bir yemek kaşığı salça katmalıyız. Üstünü geçmeyecek şekilde  sıcak su konmalı ve düdüklü tencerenin ağzı kapatılır. Yemeğin kaynamasının ardından ocak kısılır ve ağır ateşte 30-45 dakika arası pişirilir. Haşlamanız hazır..

Kurban Eti Pişirme Yöntemleri Hakkında Katkılarınızı ve Sorularınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.