Kurban Eti Kimlere Verilir

Kurban kesecek olanların merak ettikleri bir dizi soruya uzmanından yanıtlar. Kurban eti kimlere verilir, kurban keseceğim ancak kurban eti nasıl dağıtılır diye soruyorsanız yazı dizimizi okuyun.

Ağrı Müftüsü İzani Turan, kurban hakkında bilinmeyenleri yanıtladığı bir toplantıda ”kurban kesen iki ailenin birbirine kurban eti vermesi bir nevi ibadete hile karıştırmaktır”dedi.

kurban

Müftü Turan;  kurbanın, Allah’a yakın olmanın nişanesi ve Allah rızasını kazanmak için kesildiğini kurbanın et ihtiyacını karşılamak için, gösteriş ya da ticaret için kesilmez dedi.

Turan,”kurban kesmenin bir nevi Allah’a verdiği nimetler için şükretmenin bir yolu, yoksullara yardım ve dayanışma vesilesidir” dedi.

 “Kurban, et biriktirmek için kesilmez”

Kurbanda kesilen etin, 3’te birinin aile fertlerine, 3’te birinin fakirlere ve 3’te birini de akraba komşulara verilmesi gerekir diyen Turan, şöyle devam etti:

“Kurban kesme imkanı olan kişinin kasaptan et alma imkanına da vardır.Bu nedenle kurban etlerinin çoğunluğunu yılda çok az belki de hiç et yiyemeyenlere dağıtmalıyız. Zira Kurban bayramı, et biriktirme bayramı değildir. Kurban, Allah’a yakınlığın ve verdiği nimetlere şükretmenin bir biçimidir.

Turan, Kurban Bayramı paylaşma ve dayanışma bayramıdır, “Şimdilerde ise kurban kesen biri kurbanını kurban kesen diğer aileye de gönderiyor, o ailede ona gönderiyor gibi bir uygulama çıktı. Ancak bu bir nevi ibadette hile yolunun kapısını aralamaktır. Herkesin bu şekilde kesmiş olduğu et eksilmiyor. Et zenginler arasında dönüyor. Peki fakire yardım nerede kaldı. Yılda belki bir tek kurbanda et yiyebilecek fakir insanlara ne olacak. Bunun için, kurban eti yoksullarla paylaşılmalıdır” dedi.

– “Kadınlar da kurban kesebilir”

Turan, “Kurbanı, kadın da erkek de kesebilir. Cinsiyet ayrımı yapılamaz burada önemli olan kişinin ibadeti  inanarak yapmasıdır. Bu bilinçle hareket etmesidir. Besmeleyi çekerek, ve kurban kesme şartlarını yerine getirerek kurban kesen kadınlar elbette kesebilir ” dedi.

– “Kredi kartı ile kurban alınabilir”

”Taksitle kurban alımının doğru olmadığını söyleyen Turan, kurban mali güçle yapılacak bir ibadet olduğunu hatırlatarak, elinde bu gücü olamayanların  borç veya taksitle kurban kesmeleri doğru değildir”dedi.

Kurban kesmeye maddi durumları yetmeyen kimselerinin bütçelerini zorlamamalarını söyleyen Turan, şöyle devam etti:

“Allah verdiği şükrünü tabi ki ister. Ancak bu imkanı bize tanımamışsa bize bu ibadeti zorunlu tutmaz. Taksitle kurban kesilmez. Kredi kartı ile kurban alınabilir. Rabbimiz, bize gücümüzün yettiği şeyleri bizden ister. Bir de para vererek, kurban yerine geçsin diyenlerin ibadeti geçerli olmaz. Çünkü verilen bu para sadaka sayılır. Kurban parayla olmaz. Belirlenen hayvanların kesilmesiyle olur. Tabi vekaletten kurban vermek ayrıdır. Örneğin bir hayır kurumuna kurbanlık hayvan alımı için para verilebilir.” Bu kurban ibadetini yerine getirmenizi sağlar.

Kurban Eti Kimlere Dağıtılır Konusunda Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

2 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.