Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Eylül 2021

Kuran Okunurken Takip Etmeye Ne Denir

İslam dininde Allah tarafından insanlara bildiren bir takım emir ve yasaklar vardır. Allah’ın kullarına emrettiği bu hususlar ile amacı; insanların doğru, dürüts bir kul olarak Allah’ın rızalarını almalarıdır.

Allah; bir takım hal ve hareketleri isnanlara yasaklarken aynı zamanda da oruç tutmak, namaz kılmak, zekat vermek, durum el veriyor ise hacca gitmek, kuran okumak gibi ibadetleri farz kılmıştır. İnsanlar Allah’ın emirleri olan bu ibadetleri yerine getirerek ona yakışır bir kul olup rızasını almak için çalışırlar. Bu bağlamda Allah’ın kullarından istedikleri ve kullarına yasakladıkları konusunda biz insanlara verilen ve allah tarafından gönderilen Kur’an-ı Kerim’i okumak da yapmamız gereken ibadetlerin başında gelmektedir.

İnsanlar Kur’an-ı Kerim’i kendi kendilerine okuyabilecekleri gibi biri okurken de takip ederler. Nitekim dini günlerde ve Ramazan ayında insanlar toplandığında bir kişi kuran okurken diğer insanlar da takip etmeye çalışır.

Bu yazımızda kuran okunurken takip etmeye ne denir kısaca sizler içn derlediğimiz bilgileri sizlere aktaracağız.

Her gün olabileceği gibi özellikle Ramazan ayında insanlar bir araya toplanırlar ve her gün Kur’an-ı Kerim okurlar. Bu grup içinde bir kimse Kur’an-ı Kerim okurken yanındaki diğer insanlar da takip edebilirler ki dinimizde bu davranış yine bir ibadet örneğidir çünkü takip eden kişi de aslında Kur’an-ı Kerim’i okumuş kadar olur. Bir kişinin kuran okurken diğerlerinin takip etmesine ise “Mukabele” adı verilmektedir.

Kuran Okunurken Takip Etmeye Ne Denir Bilgilerinizi ve Yorumlarınızı Aşağıdaki Yorum Bölümünden Hemen Bizimle Paylaşın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz