Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781
KPSS B Grubu Ne Demek - Eğitim Platformu
Web sitemize hoşgeldiniz, 09 Ağustos 2022

KPSS B Grubu Ne Demek

B grubu KPSS nedir memurluk, B Grubu Memurluk Kadrosu KPSS ne demek

Ülkemizde iş istihdamının yeterli olmaması sebebiyle gençler, yeni yollar denemeye her fırsata başvurmaya devam ediyor. KPSS’ye girerek devlet memuru olmak ise neredeyse herkesin hayali. Her geçen yıl KPSS’ye giren aday sayısı artmakla birlikte ne yazık ki bütçe açısından alım her geçen yıl atamıyor. Bu da sınava giren yüzlerce gencin işsiz kalması, hayallerinin yıkılması anlamına geliyor.

KPSS-B NEDİR?

KPSS B grubu, KPSS A grubunun dışında kalan kontenjanlar için yapılan sınavdır. Bu sınav KPSS A gibi her yıl değil, iki yılda bir yapılmaktadır. Lisans mezunlarına ayrılan B grubu kadrolar için P3, önlisans mezunlarına ayrılan B grubu kadrolar için P93, ortaöğretim mezunlarına ayrılan B grubu kadrolar için P94 puan türü ile atama yapılmaktadır. Mühendislik, teknisyenlik, memurluk, mimarlık, veterinerlik gibi alanlarda KPSS-B grubu sınavı ile yerleştirme yapılmaktadır.

KPSS-A NEDİR?

KPSS-A sınavı; müfettiş, uzman, denetmen ve kontrolör yardımcılığı ile kaymakam adaylığı gibi yüksek düzey memur kadrolarına atama yapılan sınav türüdür.Bu sınav, her yıl gerçekleşmektedir. Her bir kurum  ÖSYM’nin belirlediği 120  puan türünden kendisi için belirlediği puan türüne göre yerleştirme yapar.

KPSS B Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

KPSS-A kadroları dışında kalan tüm kadrolar  KPSS-B kadrosudur. Kaymakam adaylığı, müfettiş, uzman, denetmen ve kontrolör yardımcılığı gibi bölümlerden farklı olan alanlar KPSS-B kadrosudur.

Bu kadrolara atanmak isteyen personelin ÖSYM tarafından yapılan KPSS’ye girerek ÖSYM tarafından yayınlanan KPSS Tercih Kılavuzundaki kamu kurum ve kuruluşlarına ait boş olan kadrolardan özelliklerine uygun olanları tercih etmeleri gerekir. Adayın puanı ve tercihleri doğrultusunda puan üstünlüğüne göre bilgisayar ortamında atama yapılmaktadır.

1. KPSS B kadrolar için her yıl alım yapılmakta mıdır?

KPSS-B kadrolarına iki yılda bir çift yıllarda alım gerçekleşir. 2014 yılında da B grubu için KPSS yapılacaktır. B grubu mesleklerinden birine atanmak isteyen adaylar bu sınava katılmak zorundadır.

2. KPSS B kadrolarına atanmak için hangi sorular yanıtlanmalıdır?

KPSS B kadrolarına başvuracakların sadece Genel Yetenek – Genel Kültür sorularını yanıtlamaları yeterlidir. Yabancı dil sınavı ise adayın tercihine bağlıdır.

3. KPSS B kadrolarına atanmak için hangi puan türleri kullanılmaktadır?

KPSS B kadroları için gerçekleştirilen atamalarda önlisans mezunu adaylar için P 93, ortaöğretim mezunu adaylar için P 94 ve lisans mezunu adaylar için P 3 puan türleri geçerli olmaktadır.

4. KPSS B kadrolarına atanmak için girilmesi gereken KPSS sınavlar ne zaman yapılmaktadır?

KPSS B kadrolarına girmek isteyen lisans mezunu adaylar, 2014 yılının Temmuz ayında yapılacak olan Genel Kültür – Genel Yetenek sınavına;  önlisans ve ortaöğretim mezunu adayların ise 2014 yılının Eylül ayında yapılacak olan  Genel Kültür – Genel Yetenek sınavına gimek mecburiyetindedir.

5. Bir mühendis hem KPSS-A’ya hem de KPSS-B’ye başvurabilir mi?

KPSS-B kadroları ÖSYM tarafından merkezi yerleştirme yoluyla atama yapılmak için ilan edilen kadrolardır. KPSS’ye girerek genel kültür ve genel yetenek testlerine katılan tüm adaylar KPSS-B kadrolarına başvurabilirler.

Kaymakam adaylığı, müfettiş, uzman, denetmen ve kontrolör yardımcılığı kadrolarını tercih edebilmek için KPSS’nin pazar günü yapılan alan bilgisi sınavlarına (İktisat, Muhasebe, Maliye vb) katılma zorunludur.

Sadece lisans mezunlarının katılabileceği bu sınavın haricinde de kadronun açıldığı kamu kurumu tarafından yapılacak mülakatlardan da geçmek gerekmektedir.

 B Grubu KPSS Hakkında Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. şevval dedi ki:

  merhaba ben hukuk 4.sınıf öğrencisiyim okulum hazıran 2020 de bitecek kurum avukatlığı ıcın neler yapmam gerekiyor bılgı verır mısınız

 2. Ayla dedi ki:

  Ben önlisans posta hizmetleri okudum KPSS b ye girsem devlet memuru olma şansım var mı bide açıköğretimden iktisat okuyacagim bırakmak istiyorum daha ilk sınavına bile görmedim bu bölümü değiştirme ya da bırakma şansım var mı

 3. rabia dedi ki:

  ben işletme ucuncu sınıfım aynı zamanda sosyal hizmet onlisans okuyorum.2019 da mezun olucam acaba kpss b ye 2018 de gırsem 2019 da mezun olunca tercıh yapabılır mıyım bırde 2019 da alan sınavına gırsem 2018 de gırdıgım kpss b yı etkıler mı

   1. Anonim dedi ki:

    Çiftli yıllarda alım yapılır diyor tekli yıllarda yapılmıyor galiba.

 4. burcu dedi ki:

  4 yillik işletme mezunuyum 2018 kpss ne girebiliyormuyum

  1. Ekrem dedi ki:

   Tabi girebilirsin

 5. aysegul k dedi ki:

  ben 4 yıl açıköğretim iktisat meunuyum arkadasımda aynı sekilde işletme mezunu ve biz bu sene kpss ye girmek istiyoruz
  ama nasıl oluyor bu işler bu duruma çok uzagı hem bilgi hem de gerekli kitapları almak istiyoruz

  biz 1 tane sınava mı giriyoruz yani ?
  bu a grubu b grubu falan o nerde devreye giriyor

 6. sedat dedi ki:

  ya mülakat nedir vs diye araştırdığımda mülakat a grubunda yapılıyor b grubunda yapılmıyor sonucu çıkmıştı. yani örneğin ben bilgisayar mezunuyum önlisans bu yıl bu kpss ile tercih verdim atandım diyelim mülakatsızmı atanmış olucam ama kendi alanıma yani başka alana vs değil ?

 7. tugba dedi ki:

  mühendislik öğrencisiyim seneye sınava girmeli miyim 2017 kpss ye atanır mıyım yoksa 2018 kpss ye mi girmeliyim?

 8. Ganiisss dedi ki:

  Ben Anadolu Lisesinde son sınıf öğrencisiyim. Eşit ağırlık bölümündeyim. KPSSye girmeyi düşünüyorum. Ama hangi meslekleri tercih edebileceğimi bilmiyorum.
  Aslında sınav hakkında pek bir şey bilmiyorum. Ben hem Ygsye girip hem KPSSye girebilir miyim? Kpssnin hangi puan türü beni ilgilendiriyor??

  Yardımcı olursanız sevinirim

 9. dilek dedi ki:

  merhaba ben düz lise eşit ağırlık mezunuyum bir dahaki yıl 2016 kpss lise için yapılacak sınava girmek istiyorum da tercih edebileceğim meslekleri bulamadım yardımcı olabilir mi acaba tecrübeli kişiler

  1. şeydaAdınız ... dedi ki:

   saana geri dödülermi dödülerse ne dediler bende arıyrum bulamıyorum bi yardımcı olsan

 10. gökhan dedi ki:

  iletşim mezunuyum kpss de hangi groptayım ve 2015 kpss lisans sınavına girebilir miyim teşekkürler?

 11. sblozturk dedi ki:

  Merhaba,
  Ben önlisans Bankacılık ve Sigortacılık mezunuyum.Ayrıca açıköğretim iktisat son sınıfım.kpss alan-a dan dershaneye başladım ama üniversite dersleriyle birlikte yürümediğini anladım ve alan-b den devam etmek istiyorum yada önlisans diplomamı değerlendirip önlisanstam mı girsem diyorum?meslek olarak banka yada maliye memurluk istiyorum.Hangi alandan şansım yüksek ve kaç puan çıkarmalıyım?hangisinin ataması daha seri olur?yardım için teşekkürler

 12. nurullah dedi ki:

  ben 3. sınıf mühendislik öğrencisiyim bu sene kpss b grubundan sınava gireceğim… seneye henüz mezun olmadan tercih yapma hakkım varmı.. yoksa da sonraki sene mezun olur olmaz tercih yapabilir miyim..?

Yorum Yaz


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781