KPSS Eğitim Bilimleri Dersi Nasıl Çalışılır

Öğretmen adaylarının önündeki en büyük engellerden biri olan KPSS’nin en önemli sınav sorularından bir bölümü de eğitim bilimleridir. Özellikle son yıllarda eğitim bilimleri sorularının zorluk derecesinin arttırılması bu dersi daha bir önemli hale getirmiştir. KPSS Eğitim Bilimleri Nasıl Çalışılır Yöntemleri nelerdir?

Eğer üniversite sıralarında bu pedagoji derslerini biraz ilgiyle dinlemişseniz ve ilginizi çekmişse, bu dersin sizin için daha kolay olacağını söyleyebiliriz.

Eğitim bilimleri derslerini çalışmaya başlamadan önce bir program yapmanızı öneririz. Her bir bölüm için gerekli zaman dilimini ayarlamalısınız. Ve dersleri kesinlikle sırasıyla çalışmalısınız. Örneğin bir gelişim psikolojisi bölümü bitirmeden asla “öğretim yöntem ve teknikleri” bölümüne geçilmemelidir. Böyle bir hata hem zaman kaybı olacaktır hem de dersleri anlama noktasında size zorluklar çıkaracaktır.

Bir programdan bahsettik: Örneğin eğitim bilimlerinin baştan sona bitirilmesi için 3 ay süre tanıdınız kendinize. Bu sürenin ne kadarını gelişim psikolojisine ne kadarı sınıf yönetimine vs. ayıracağınızı kaba taslak belirlemelisiniz. Derslere çalışmaya başladıktan sonra günlük programı aksatmadan yerine getirmelisiniz. Örneğin gelişim psikolojisini bitirip diğer bölüme 1 hafta sonra değil hemen ertesi gün geçmelisiniz. Çünkü eğitim bilimleri bölümleri birbirleriyle yakından ilişkilidir. Aradaki sıcaklığı kaybettirmemelisiniz.

Ayrıca eğitim bilimlerinde başarı çok soru çözmekle doğru orantılıdır. Çünkü ne kadar farklı soru tipi görürseniz, diğer soruları yorumlayabilme yetiniz o kadar gelişecektir.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.