Web sitemize hoşgeldiniz, 01 Ağustos 2021

Kösem Sultan Hayatı Kısaca

Kösem Sultan Hakkında Bilgi, Kösem Sultan Hayatı Kısaca

Osmanlı devletinin en ünlü ve güzel sultanlarından birisi olan Kösem Sultan devlet yönetiminde uzun süre söz sahibi olmuş sultanlardan biri olarak bilinir.

Rum asıllı olan Kösem Sultan tarihte Mahpeyker olarak tanınmaktadır.

1950 yılında Yunanistan’da dünyaya gelen Kösem Sultan bir Rum rahibin kızıdır. Çocukluğunun bir kısmını Yunanistan’da geçirmiş ardından Bosna Beylerbeyi tarafından Osmanlı Devletinin haremine armağan edilmiştir. 15 yaşında iken I. Ahmed’in çocuğunu doğurmuş ve 4. Murad’ı dünyaya getirmiştir.

I. Ahmed’in ikinci eşidir. Çok zeki bir kadın olan Kösem Sultan kısa sürede devlet yönetiminde söz sahibi olmayı başarmıştır. IV. Murad, Süleyman, I. İbrahim ve Kasım, Ayşe ve Fatma adlarında altı çocuk sahibidir. Eşi I. Ahmet tifüs hastalığı nedeniyle vefat edince Kösem Sultan sarayda etkisini kaybetmiş ve eski saraya gönderilerek zorlu zamanlar yaşamaya başlamıştır.

IV. Murad 28 yaşında hastalanarak ölünce Kösem Sultan tahta diğer oğlu olan İbrahim’i çıkartmıştır.

I. İbrahim yeniçeri isyanları nedeniyle 8 yıl sonra vefat etmiştir. Bunun ardından saltanatı yeniden Kösem Sultan yönetmeye başlamıştır. IV. Mehmet tahta geçerek Kösem Sultan’ın etkisini azaltmaya çalışmıştır. Kösem Sultan dairesinde boğdurularak öldürülmüştür. Mezarı bugün İstanbul’da bulunan Ahmet Cami’inde I. Ahmet türbesinde bulunmaktadır.

Kösem Sultan Kimdir Hakkında Görüşlerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz