Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781
Korkunun Ecele Faydası Yoktur Atasözünün Anlamı - Eğitim Platformu
Web sitemize hoşgeldiniz, 05 Temmuz 2022

Korkunun Ecele Faydası Yoktur Atasözünün Anlamı

İnsanlar hayatları boyunca başlarına gelen durumlardan ya da gelecek olan bazı şeylerin düşüncelerinden korkarlar. Bir insanın korkması demek içerisinde bulunduğu durum ile kendisini çaresiz hissetmek ve ne yapacağını bilmemek anlamına gelir. Fakat korkunun kişiye kendini kötü hissettirmekten başka hiçbir işe yaramadığı bilinir. Bu konuyu daha iyi açıklamak için atalarımız tarafından eski zamanlarda söylenmiş ve günümüze kadar anlamını korumuş olan bir söz vardır. Bu söz “Korkunun ecele faydası yoktur.” olmaktadır. Peki bu atasözü ile anlatılmak istenen nedir? Bu atasözü hangi durumlar için kullanılır?

Ecel demek bir insanın hayatının son bulması anlamına gelmektedir. İnsan ne yaparsa yapsın bu gerçekten hiçbir zaman kaçamayacaktır. İnsanın ne kadar yaşayacağı belli değildir. İnsan belki çok uzun seneler yaşayacaktır fakat en sonunda ecel ile karşı karşıya kalacaktır. Bu durumda insanların korkuları ile karşılaşır. Fakat korkmak hiçbir şekilde sonucu değiştirmeyecektir. Hatta korkmak, insana kendisini daha kötü hissederek işin içinden çıkılmaz bir hale sebep olacaktır. Bu yüzden insanların korkmaması söylenir.

Bu atasözü yalnızca ecel ile ilgili değil hayatı yaşarken de her alanda kullanılabilir. Bir insan herhangi bir durumun içerisinde kaldığı zaman korkabilir. Fakat korkmak işi çözmeyeceği gibi daha da kötü bir durum ortaya koyabilir. Böyle durumlarda insanların korkması değil korktukları durumlar ile yüzleşmesi çok daha doğru bir şey olacaktır.

Korkunun Ecele Faydası Yoktur Atasözünün Anlamı Adlı Yazımız Hakkındaki Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Bize Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781