Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781
Konsül Nedir - Eğitim Platformu
Web sitemize hoşgeldiniz, 09 Ağustos 2022

Konsül Nedir

maccari-ciceroYeryüzünde her kutsal dinin kendisine özgü kavramları ve olguları bulunmaktadır bununla birlikte her din kendisine özel olan nitelikler üzerine temellendirilmiştir. Bunlardan birisi de Roma Cumhuriyetinde halen etkin olan Hristiyanlık dinidir.

Hristiyanlık dininde kullanılan kavramlardan birisi de konsüldür. Peki konsül nedir?

Hristiyan dininde önder olan din adamları herhangi bir dini konuyu konuşup tartışacakları zaman toplantılar tertip ederler ve bu toplantılarda söz konusu olan konular hakkında din adamları arasında ortak kararlar alınır. Konuların konuşulup ortak kararların alındığı yere “Konsey” ya da “Konsül” adı verilmektedir.

Hristiyan din adamlarının konuşup ortak karara bağlayacakları konular eğer tüm Hristiyan alemini ilgilendiren bir konu ise “Genel konsül” düzenlenmektedir ve bu düzenlenen genel konsüle önemli kilise önderleri de davet edilmektedir. Bölgesel olarak yapılan toplantılara ise “Bölgesel konsül” adı verilmektedir. Bu bölgesel konsüllere ise sadece o bölgede bulunan önemli kilise önderleri çağrılmaktadır.

Roma Cumhuriyetinde yönetim başında tek bir kişi bulunmamaktadır. Yönetimi elinde tutan kişinin yanı sıra bir de halk meclisi yani konsül yer almaktadır. Yani konsül bizim ülkemizde Türkiye Büyük Millet Meclisinin bir benzeri niteliğindedir. Konsül başkanları yani yöneticilerin görev süreleri sınırsız değildir bu nedenle de her konsül bir sene boyunca görev başında kalmaktadır.

Konsül Ne Demektir Konulu Yazımız Hakkındaki Yorum ve Sorularınızı Aşağıda Bulunan Yorum Bölümünden Hemen Bizimle Paylaşın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781