Web sitemize hoşgeldiniz, 16 Haziran 2018

Konferans Nedir Kısaca Özellikleri

Konferans özellikleri kısaca hakkında bilgi, konferans nedir

Bilim, sanat, edebiyat, felsefe gibi farklı alanlardan uzmanların alanları hakkında bir konuyla ilgili yaptıkları topluluk konuşmalarına konferans denir. Konferansın konusuna ve konuşmacının akademik bilgisine göre dilin yoğunluğu da değişebilir. Ancak konferanslardaki temel amaç, anlaşılır bir dil kullanarak insanların o konu hakkında bilinçlenmelerini sağlamaktır. Bu yüzden konuşmacıların uzun ve karmaşık cümleler kurarak dinleyicilerin düşüncelerini bulandırmamaları gerekir. Sade cümleler kullanarak doğrudan anlatım yolunun benimsenmesi en verimli yöntemdir.

Konferans sonunda konunun pekişmesi açısından dinleyiciler akıllarına takılan önemli soruları konuşmacılara sorabilir. Yani konuşmacının gelecek sorulara hazırlıklı olması gereklidir. Konferanslara katılan konuşmacılar genellikle alanlarında uzman üniversite hocaları olduğu için bu konuda sorun çıkmamaktadır. Fakat sorulara cevap verilirken yine anlaşılır bir dil kullanmak hem soruya cevap arayan dinleyiciyi, hem de diğer katılımcıları tatmin edecektir.

Konferansların belli başlı özellikleri şunlardır:

–        Genellikle üniversite gibi akademik ortamlarda hocalar tarafından düzenlenen hazırlıklı konuşmalardır.

–        Konuşmacının konu hakkında bilgi düzeyinin yüksek, hitabet yeteneğinin iyi olması beklenir.

–        Konferansın amacı bilgilendirmektir. Tartışma, münazara ortamlarında olduğu gibi kişiyi bir konu hakkında ikna etmek değil, konu hakkında bilgilendirmek hedeflenir. Bu yüzden karşılıklı diyaloglardan kaçınılır.

–        Akademik toplantılar da konuları itibarıyla birer konferans sayılabilir.

Konferans Nedir ve Özellikleri Hakkında Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Anonim dedi ki:

    Kısaca demiş ama öyle değil

Yorum Yaz