Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781
Konargöçer Hayatın Özellikleri Nelerdir - Eğitim Platformu
Web sitemize hoşgeldiniz, 05 Temmuz 2022

Konargöçer Hayatın Özellikleri Nelerdir

Konargöçer Toplumlar Nasıl Yaşar, Konargöçer Hayatın Özellikleri Nelerdir

Türkler tarih sahnesine çıktıkları ilk zamanlarda konargöçer bir yaşam sürmüşler ve hayatlarını bu şekilde devam ettirmişlerdir. Türkler içinde bulundukları şartlara kolaylıkla uyum sağlayabilen bir millettir ve bu onların en önemli özelliklerinden bir tanesidir.

Türkler Orta Asya’da yaşarken atlı göçebe ya da konar geçer adı verilen bir yaşam tarzını benimsemişlerdir. Yalnız burada dikkat edilmesi gereken en önemli husus ilkle toplumlarda karşılaşılan göçebe hayat ile eski Türklerde karşımıza çıkan atlı göçebe yaşamın birbirinden tamamen farklı olduğudur. İlkel şekilde yaşayan göçebe topluluklarda geçim kaynağı genellikle toplayıcılık olarak karşımıza çıkmaktadır, eski Türklerde bulunan konargöçer hayatta ise geçim kaynağı hayvancılıktır. Yani eski Türkler üretici bir özelliğe sahiptir.

Bununla birlikte ilkel topluluklarda devlet anlayışı da hakim değildir yani bu topluluklar bir teşkilata sahip değildir. Aynı zamanda bu ilkel topluluklarda vatan ve millet anlayışı da hakim değildir. Bu topluluklar hiçbir zaman bir millet olmaya çalışmamışlardır. Konargöçer halde yaşayan eski Türklerde ise ilk zamanlardan itibaren devlet anlayışını kendini göstermiştir. Aynı şekilde vatan ve millet fikri de Türklerde ilk zamanlardan beri vardır. Bu Türkler devlet haline geldikleri dönemlerde kendilerinde vatan ve millet bilinci de daha fazla gelişmiştir.

Konargöçer Toplumların Özellikleri Hakkında Görüşlerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781