Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781
Komşunun Komşusu Üzerindeki Hakları - Eğitim Platformu
Web sitemize hoşgeldiniz, 09 Ağustos 2022

Komşunun Komşusu Üzerindeki Hakları

1Gerek toplum hayatında gerekse İslam dininde komşuluk kavramı son derece önemli bir kavramdır. Çünkü insanlara en zor anında en yakın olan kişileri yani aileleri bile yetişene kadar alt katında ya da üst katında ya da mahallesinde oturan bir komşu yardımına koşabilir ve ona yardım elini uzatabilir. Bu nedenle de her komşunun birbiri üzerinde hakkı olduğu hem İslam dininde hem de toplum hayatında bilinmektedir.

Komşu hakkını büyük bir hassasiyet ile gözeten İslam dinine göre bir evde pişen yemeğin kokusu bir komşuya gitse dahi o komşuya o yemekten ikram etmek yani evine götürmek gerekir. Hatta bu konuyla ilgili Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v) de “Komşusu açken tok yatan bizden değildir.” sözü ile komşuluk hakkının altını çizmiştir ve komşular arasındaki yardımlaşması ve dayanışmayı öğütlemiştir.

Peki Komşunun Komşusu Üzerindeki Hakları Nelerdir?

 • Her insan komşusu ya da komşuları ile güzel ilişkiler kurmalıdır ve komşularına güven vermeli aynı zamanda onlara da güvenmelidir.
 • Hiç bir kimse komşusunun izni ve rızası olmadan komşusunun malına ve mülküne göz dikmemeli ve sahiplenmemeli.
 • Hiç bir kimse komşularının kötü olduğundan emin olmadan onlara “Kötü” damgası vurmamalı çünkü gerçek ve doğru bir Müslüman hiç bir komşusuna kötü gözle bakmaz.
 • Herkes komşularına karşı karşılık beklemeden iyilik yapmalı ve düşünmeden her konuda yardım elini uzatmalıdır. Aynı zamanda komşularını ziyaret etmek ve onların yaralarını sarmak da yine komşunun komşusuna olan hakkıdır.
 • İnsanlar komşularının hayır işlemesine ve hayırlara vesile olmasına ön ayak olmalıdır ve komşularına doğru yolu göstermelidir.

Komşunun Komşusu Üzerindeki Haklarına Birkaç Örnek Veriniz Hakkındaki Yorumlarınızı Yorum Kısmından Hemen Bizimle Paylaşın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. hulya dedi ki:

  işte harika hemen bitirdim ödevimi yazanların eline sağlık canlarım

 2. yazar elif dedi ki:

  Harika ???? bunları yazana teşekkürler, kısa yazılmış ben açık sözlü olmak gerekirse beğendim, böyle siteler daha çok olsa keşke :)

 3. mağo ağ dedi ki:

  saglikli mutlu nice guzel yaslarin olsun

 4. meliş dedi ki:

  çok iyi bir site komşunun komşu üzerindeki haklarından birkaç örnek yazdım.

Yorum Yaz


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781