Web sitemize hoşgeldiniz, 21 Temmuz 2018

Kızılay’ın Görevleri Nelerdir

Türk-KızılayıGünümüzde bir çok sivil toplum kuruluşları vardır. Bu sivil toplum kuruluşları topluma gönüllü oalrak yardım eden kuruluşlardır. Bu kuruluşlarda gönüllülük esas olduğundan dolayı kuruluşlar yapılan bağışlar ile giderlerini karşılamaktadırlar. Kızılay da gönüllü olarak insanlara yardım eden sivil toplum kuruluşlarından birisidir. Kızılay; günümüzde büyük ölçüde aktif olan ve sürekli insanlara yardım etmeye çalışan sinil toplum kuruluşlarının başında gelmektedir. Ayrıca Kızılar yapmış olduğu sağlık alanındaki çalışmalar ile ülkemizdeki en önemli sağlık kuruluşlarının başında yer almaktadır.

Kızılayın Görevleri:

 • Kızılay; acil durumlarda kana ihtiyacı olan insanlara ya da sürekli kan takviyesi alması gereken insanlara kan bankaları vasıtası ile kan bağışı yapmaktadır. Ayrıca Kızılay, insanların kan bağışı yapması ve kana ihtiyacı olan insanlara yardım etmeleri için çalışmalar yaparak halkı bilinçlendirmek için seminerler düzenlemektedir.
 • Sel, deprem, yangın ve benzeri gibi doğal afetlerde zor durumda kalan; evsiz kalan insanlara battaniye, giyecek ve yiyecek yardımları yapar.
 • İnsanlara herhangi bir durumda yardım etmek amacı ile önceden yardım malzemelerini temin ederek depolar ve ihtiyaç olan durumlara hazır hale getirir.
 • Kızılay; fakir ve kimsesiz insanlar için aş evleri açar ve bu kişilerin karınlarını sıcak bir ortamda doyurmalarını sağlar.
 • Kızılay aynı zamanda sağlık merkezleri kurarak bu sağlık kuruluşlarında insanların kan bağışı yapmalarını sağlayarak kan bağışı yapan insanlardan kan alır ve bu sağlık kuruluşları sayesinde kana ihtiyaç duyan insanlara kan ulaştırır.
 • Kızılay aynı zamanda sağlık alanına hemşire personeli yetiştirmek için okullar açar.
 • Savaş durumlarında geçici sağlık merkezleri açar.
 • Son olarak Kızılay; gezici hastaneler kurar.

Kızılay’ın Görevleri Hakkındaki Sorularınızı ve Görüşlerinizi Yorum Alanından Hemen Bize Yazın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. nehir ece dedi ki:

  çok güzel olmuş. Kızılay olmasaydı zor durumda olanlar yardım alamazdı iyi varlar.

Yorum Yaz