Web sitemize hoşgeldiniz, 27 Eylül 2021

Kitabede Yer Verilen İfadelere Göre Bedesten Esnafının Nelere Dikkat Etmesi İsteniliyor

durust-tacirin-sozu-senettir5bTürklerin ilk yazılı belgeleri olan ve tarihe büyük kaynaklık eden Orhun Kitabelerinde Türk toplumuna ilişkin her yönden bir çok bilgi içermektedir. Bu doğrultuda esnaflar konusunda da bir çok bilgiye kitabelerde yer verilerek aynı zamanda bedesten esnaflarına öğütler verilmiştir.

Bu yazımızda kitabede yer verilen ifadelere göre bedesten esnafının nelere dikkat etmesi isteniliyor kısaca sizler için derlediğimiz bilgileri sizlere aktaracağız.

  • İlk olarak tüm insanlar insan olduklarından ötürü sevilmelidir ve insanlar arasında haset, kıskançlık, kin ve nefret duyguları olmamalıdır.
  • Tüm bedesten esnafları müşterilere ve diğer tüm insanlara karşı saygı ve sevgi ile yaklaşmalıdır, onları her gördüğünde selam vererek onlara dost olduğunu göstermelidir.
  • Esnaflar insanlar arasında ayrım yapmamalıdır ve insanlar ile olan iletişiminde kimseyi dil, dil, ırk ve mezhep ayrımına sokmamalıdır ve esnaflar her insana sahip olduğu özelliklere göre fiyat uygulamasının yapılmaması gerektiğinin bilincinde olmalıdır.
  • Esnaf; her insana adaletli davranmalı ve sattığı ürünlerin bozuk ve kullanışsız olmamasına dikkat etmelidir.
  • Esnaflar insanlara karşı temiz ve iyi niyetler beslemelidir ve müşterilerini kandırmaya, aldatmaya yeltenmemelidir.
  • Esnaflar mal ya da hizmetlerinde kusur olduğunda kusuru kabul etmelidir ve kusurları gizleyerek insanları aldatamayacaklarının bilincinde olmalıdır.
  • Şayet esnaflar bu hususlara uymazlar ise bedestenden atılırlar çünkü önemli olan esnaf değil esnafın insanlara ettiği hizmetin sürekliliğinin sağlanmasıdır.

Kitabede Yer Verilen İfadelere Göre Bedesten Esnafının Nelere Dikkat Etmesi İsteniliyor Sizler de Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Bölümünden Hemen Bize Yazın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz