Kış Gündönümü Nedir

Kış gündönümü nedir? Kış Gündönümü ne zaman? Kış Gündönümü Google arka planı nedir? Bugün merak edilen kış gündönümü Google arkaplanıyla ilgili bir yazı paylaşacağız sizlere.

Google özel günlerde yaptığı arka planlarıyla kullanıcılarının dikkatini çekmeye devam ediyor. Bu sabah Google arama motorunu açanlar farklı bir simgeyle karşılaştı. Simge, kışın ilk günü adını taşıyordu. Bilindiği gibi bugün 21 Aralık. Yani Kuzey Yarım Kürede en uzun gecenin yaşandığı tarih. Astronomide ise kış mevsiminin resmi başlangıcı olarak kabul ediliyor.

Bugün Kuzey yarımkürede en uzun gece yaşanırken güney yarımkürede en uzun gündüz yaşanacak. Bugün Güneş Oğlak Dönencesine dik açıyla düşerken yengeç dönencesine en düşük açıyla gelecek. Bugünden itibaren bir hafta boyunca uzun geceler yaşayacağız. Ardından geceler kısalmaya, gündüzler uzamaya başlayacak. Nihayetinde 21 Mart ekinoksunda gece ve gündüz süresi birbirine eşit olacak.

Kış Gündönümü yani bugünün pagan inancında bayram olarak kutlandığını biliyor muydunuz? Roma imparatorluğu ve etrafında Hristiyanlık dini kabul edilmeden önce insanlar pagan dinine inanırdı. Bu din çok tanrılı bir dindi ve insanlar doğa güçlerine tapardı. Pagan dinine göre 21 Aralık tarihi bayram olarak kutlanıyordu. Bu bayrama “Yule” adı verilirdi. Paganlar bugün buğday eker, şenlikler düzenlerdi. Paganlar dışında bazı çok tanrılı dinlerde de 21 Aralık tarihi bayram olarak kutlanıyordu.

kışgündönümü

Kış Gündönümü Hakkında Düşüncelerinizi Hemen Paylaşabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.