Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781
Kinetik Enerjinin Kütleyle Doğru Orantılı Olduğu Nasıl Açıklanır - Eğitim Platformu
Web sitemize hoşgeldiniz, 19 Ağustos 2022

Kinetik Enerjinin Kütleyle Doğru Orantılı Olduğu Nasıl Açıklanır

Kinetik Enerjinin Kütle İle İlişkisi, Kinetik Enerjinin  Kütleyle Doğru Orantılı Olduğu Nasıl Açıklanır

Kinetik enerji hareket halindeki cisimlerin sahip olduğu enerji türüdür. Hareket halindeki tüm cisimler bir enerjiye sahiptir. Rüzgar, uçaklar, gemiler, arabalar hareket halinde olduklarında ortaya mutlaka bir enerji çıkmaktadır. Hareket halindeki cisimlerin enerjisi iki faktörden etkilenir. Bunlardan ilki cismin sürati, diğeri ise o cismin kütlesidir. Sürati ve kütlesi fazla olan araçların ortaya koydukları enerji de fazladır.

Aynı kütleye sahip iki cisimden sürati fazla olanın ortaya koyduğu enerji diğerine göre daha fazladır. Bu iki aracın bir cisme çarptığı düşünüldüğünde kütlesi fazla olanın cismi daha uzağa ittiği görülecektir. Aynı şekilde kütleleri aynı olan iki cisimden kütlesi fazla olan daha fazla enerji ortaya çıkaracaktır.

Kinetik Enerji Kütle ile Doğru Orantılı mıdır Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Abdü dedi ki:

    Kütle maddenin ivmelenmeye karşı gösterdiği direnç olduğu için gerekli ivme ile yeterli hıza gelen sonra sabit hızda 0 ivmeyle devam eden iki cisimden kütlesi fazla olanın ivmelenmeye karşı daha fazla direnç gösterdiğini düşünürsek (ivmeler aynı olmasa bile uygulanan kuvvet veya uygulanma süresi düşünüldüğünde) kütlesi fazla olanın o hıza erişebilmesi için daha fazla enerji alması gerektiğini söyleyebiliriz.

Yorum Yaz


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781