Kıble Bilinmiyorsa Nasıl Namaz Kılınır

KIBLEYİ BİLMEDEN NAMAZ NASIL KILINIR

Kıble Bilinmiyorsa Nasıl Namaz Kılınır ? Namazın kılınacağı yer ile ilgili bir şart yoktur. Her yerde kılınabilmektedir. Tek şart namaz kılınacak mekanın temiz olmasıdır.

Seccade bulunması da şart olmadığı gibi seccade yerine geçecek bir şeyler bulundurmak da şart değildir. Betonun üzerinde, yolda, asfaltta, çimde, tarlada, bağda, bahçede her yerde eller kaldırılarak “Allahü Ekber” diyip namaza durulabilir. Dinen pis olarak geçen, namaza engel olacak herhangi bir şey mekanda bulunmadığı sürece namaz rahatça kılınabilir.

Namaz ayakta, oturarak hatta yattık yerden bile kılınabilir. Ancak konumunuza, o anki durumunuza ve sağlık durumunuza göre ayakta kılmak dışındaki ihtimaller düşünülmelidir. Örneğin sağlık sorununuz olmayabilir ancak seyahat sırasında ayakta duramayacağınız için oturarak kılabilirsiniz. Bazen de kalabalık, hava şartları vb. sebeplerden dolayı oturduğunuz yerden kılmanız gerekebilir. Sonuç olarak bir zorunluluk olmadıkça ayakta kılmak dışındaki ihtimaller gerçekleştirilmemelidir. Yoksa namazın farz olan kıyam rüknünden çıkılır ve namaz geçerli sayılmaz, sahih de olmaz.

Namazın en önemli farzlarından birisi de Kıble’ye dönerek kılmaktır. Kıble belirlenmeden ve ona doğru dönülmeden namaz kılınmaz. Kıble’yi cep telefonuna yükleyeceğiniz basit bir uygulama veya bir pusula ile kolayca bulabilirsiniz. Bunlar yoksa bulunduğunuz bölgeyi bilen birine Kıble’nin yönünü sorabilir, bilmese bile en azından başka herhangi bir yönü sorabilirsiniz. Türkiye çok hafif bir sapmayla Kıble’nin kuzey batısındadır. Yani kıble güney doğuda kalmaktadır. Öğrendiğiniz herhangi bir yönden yola çıkarak güneydoğuyu bulmanız yeterlidir. En fazla 45 derecelik bir sapma olmadıkça namaz sahih olur.

Sonuç olarak namaz kılmadan önce kıble yönü bulunmaya çabalanmalıdır. Aksi takdirde yanlış yöne doğru kılarsanız namaz sahih olmaz. Ancak çabalayıp yönü öğrendiniz ve kıldınız diyelim. Namazınızı kıldıktan sonra ise yanlış yöne kıldığınızı fark ettiniz. Bu durumda tekrar kılmanız gerekmez. Araştırıp öğrenmeye çalışmanız yeterlidir. Aksi takdirde vakit varsa iade etmek, vakit kaçmışsa kazasını kılmak icap eder.

Tüm bunlardan çıkarılacak sonuç ise beş vakit namaz kılan bir insanın yanında küçük bir pusula ile bir cep seccadesi bulundurması tereddütsüz ve sorunsuz namaz kılmasını sağlar ve gereklidir.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.