Kerkenez Nedir

Kerkenez Nedir, Kerkenez Hakkında Bilgi

Kerkenez, Falconiformes takımının Falconidae familyasından üç yırtıcı kuş türünün ortak adı. Bayağı kerkenezin (Falco tinnun- culus) uzunluğu 34 cm, üst bölümleri kızıl kahverengi, alt bölümleri krem rengidir.

Erkek boz renkli başı ve kuyruğuyla dişiden ayırt edilir. Avrasya ve Afrika’daki açık arazilerde yaygın biçimde görülen bu kuşla­rın besini başta sıçanlar olmak üzere öbür küçük memeliler, kuşlar, sürüngenler ve böceklerdir. Bayağı kerkenez Türkiye’nin her bölgesinde yaşar.

Küçük kerkenez (F. naumanni) 30 cm uzunluğundadır. Dişi ve erkeğin renkleri bayağı kerkeneze benzer; ama küçük kerkenezin erkeği kanat örtü tüylerindeki boz şeritle ayırt edilebilir. Koloni halinde üreyen ve daha çok böceklerle beslenen bu kuşlar Akdeniz çevresinde, Asya’nın batı ve orta kesimlerinde ürer, kışı Etiyopyen bölgede geçirir. Türkiye’de yazın Karadeniz kıyı şeridi dışında her bölgede görülür.

Amerika kerkenezinin (F. sparverius) uzun­luğu 30 cm, üst bölümleri kızıl kahverengi ve boz, alt bölümleri krem rengidir. Kuzey ve Güney Amerika’da yaygın olarak bulu­nur. Bayağı kerkenez gibi en çok küçük kemiricilerle, daha az olarak da böcek ve kuşlarla beslenir.

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.