Web sitemize hoşgeldiniz, 28 Kasım 2020

Kavimler Göçü Sonuçları Maddeler Halinde Kısaca

Kavimler Göçü Sonuçları maddeler halinde kısaca özet, Kavimler Göçünün sonuçları

Vizigotlar, Ostrogotlar, Vandallar, Burgondlar ve Germenler Avrupa’da bulunan barbar kavimlerdir. Hunlar Avrupa içlerine doğru ilerledikçe bu kavimler daha da batıya ötelendiler. Buna kavimler göçü denmektedir.

Batı Hunları Çinlilerin bitmek bilmeyen saldırıları karşısında Kırgız bozkırlarına gelip buralara yerleşmek zorunda kalmışlardı (M.Ö. 36) Aynı şekilde Kuzey Hun Devleti yıkıldıktan sonra Hunlar batıya hareket ettiler ve Kırgız bozkırlarına yerleştiler. Buraya daha önce gelmiş olan Hun boylarıyla birleşerek güçlerine güç kattılar. Bunlar Avrupa Hunlarının atalarını oluşturmaktaydı. Daha sonraki göçlerinde Aral gölü ve Hazar denizinin kuzeyinde bulunmakta olan Alan ülkesine yerleştiler. Bu göç milattan sonra 350 senesinde gerçekleşti ve yine batı yönündeydi. Batıya doğru ilerlemelerine devam ettiler ve en sonunda milattan sonra 375 senesinde Volga (İtil) nehri kıyılarına vardılar. Hakan Balamir bu göç sırasında Hunların başında bulunmaktaydı.

Kavimler göçü sonucunda neler olmuştur, kavimler göçü sonuçları madde madde

Kavimler Göçü Sonuçları

Sonuç olarak Kavimler Göçü’ne Hunlar neden olmuştu. Türk tarihi ve Avrupa tarihi açısından pek çok önemli sonuçları olan kavimler göçünün bazı tarihçiler tarafından yeni bir çağ açtığı da kabul edilir.

1) Yüz yıllık bir karışıklık Avrupa’da boy gösterdi.

2) Feodalite rejimi Avrupa’daki bitmek bilmeyen savaşlar ve yağmalar sebebiyle ortaya çıktı.

3) Roma İmparatorluğu doğudan sürekli bir şekilde gelmekte olan kavimlerin topraklarına giriş yapmasını engelleyemedi ve 295 senesinde Batı ve Doğu Roma İmparatorluğu şeklinde iki parçaya bölündü.

4) Doğu Roma imparatorluğu varlığını sürdürürken 476 senesinde Batı Roma imparatorluğu tarihe karıştı ve onun yerine Frank Devleti gibi başka devletler kuruldu.

5) İtalya, İspanya, Fransa ve Britanya adalarına yerleşen göçü kavimler daha sonraki devletlerin temelini oluşturdu.

6) İspanyol ve İngiliz milletleri Avrupa’daki bazı kavimlerin birbirleriyle karışmaları sonucu oluştu.

7) İngiltere, Fransa gibi günümüzdeki Avrupa Devletlerinin ilk tohumları atıldı.

8) 375 senesi Kavimler Göçünün başladığı tarihtir ve bazı tarihçiler bunu İlk Çağın kapanıp Orta Çağın başladığı tarih olarak niteler.

9) Barbar kavimler git gide daha büyük gruplar halinde Hristiyanlığa geçti. Germenler Hristiyanlığı kabul edip Ortaçağ Avrupasında büyük bir yer edindiler.

10) Skolastik düşünce, dolayısıyla kilise ve papalık güç kazandı.

11) Ortaçağa damgasını vuran ruhlardan biri olan Şövalyelik ortaya çıktı.

12) Avrupadaki sanat hayatına yol verecek olan ve Hunların temsil ettiği Bozkır sanatı bu topraklarda etkisini göstermeye başladı.

13) Türkler Avrupa’ya yerleşerek burada devletler kurmaya başladı.

Kavimler Göçü Sonuçları Hakkında Yorumlarınızı Bekliyoruz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. hasret dedi ki:

    güzel anladım kavimler göçü sonuçları kısa ve öz olmuş.

  2. Anonim dedi ki:

    Birdahakine haritada koyun

Yorum Yaz