Web sitemize hoşgeldiniz, 27 Kasım 2020

Kastamonu Nüfusu

Kastamonu TÜİK Son nüfusu sayımına göre toplam nüfusu ne kadar … 2018 2019 yılı Kastamonu nüfusu açıklandı. Aşağıdan Toplam Kastamonu nüfusu kaç ve Kastamonu hakkında bilgilere göz atabilirsiniz.

Kastamonu İli Hakkında Bilgi ve Şehrin Nüfusu

Kastamonu Nüfusu : 383.373

kastamonu

 Toplam yirmi ilçesi bulunan Kastamonu, Karadeniz Bölgesi’nde yer alan bir ilimizdir. İlin kökeni Hititlere kadar dayanır. Kastamonu tarih boyunca birçok devlete ev sahipliği yapmıştır. Moğol İstilasından kaçan Türklerin pek çoğu Kastamonu’ya sığınmıştır. Bu dönemde yirmi dört Oğuz Boyu Kastamonu ve çevresine yerleşmiştir.

Gerek Osmanlı topraklarına katılmadan önce gerekse Osmanlı zamanında birçok ilim ve kültür adamı yetiştirmiş; her zaman büyük bir ilim ve kültür merkezi olma özelliğini korumuştur.

Kurtuluş Savaşı’nda bölgeye en çok asker gönderen il olan Kastamonu Milli mücadeleye de büyük katkı sağlamıştır. Çanakkale Savaşlarında da en fazla şehit veren illerden biri olmasıyla birlikte meşhur Çanakkale Türküsü de Kastamonulu aşık Yorgansız Hakkı tarafından söylenmiştir.

Karadeniz ikliminin hüküm sürdüğü ilin toprakları tarım yapmaya elverişlidir. Çok eski bir geçmişe sahip olan Kastamonu tarih ve arkeoloji bakımından da oldukça zengindir.

Kastamonu Toplam Nüfusu: 383.373

Kastamonu Nüfusu 2018 2019 ve Kastamonu Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz