Karagöz Balığı Hakkında Bilgi

Karagöz Balığı Hakkında Bilgi

Karagözbalığı, karagöz olarak da bilinir, Perciformes takımımın Sparidae familyasın­dan Akdeniz’in kıyı şeridinde yaygın biçim­de görülen üç balık türünün ortak adı. Vücutları yuvarlağa yakın oval biçimli ve yassıdır. Ağızları küçük olmasına karşın çeneleri ve dişleri güçlüdür. Ön dişleri kesici, arka dişleri (azıdişi) ezici ve öğütücü işlev görür. Dişlerinin bu yapısı deniz kabuklularının ve midyelerin sert kabukları­nı kolayca kırmalarını sağlar. Gelişmiş sırt, kuyruk, karın ve anüs yüzgeçlerini kullana­rak hızla yön değiştirebilirler. Vücutlarını örten sert pullar deriye iyice yerleşmiştir.

Solungaç kapağından kuyruğa kadar uzanan yanal (yan) çizgileri belirgindir. Üst bölüm­leri koyu boz, yanlan gümüş parlaklığında, alt bölümleri beyazdır. Kuyruk yüzgecinin sapında isparozdaki gibi koyu bir leke bulunur. Aynca vücutlarında sırttan karna dikey olarak inen ve sayıları türlere göre değişen koyu renk bantlar vardır. Yazın taşlık, yosunlu ve midyesi bol kıyılara giren bu balıklar kışın derin sulara çekilir. Akdeniz’in dışında Portekiz’den Senegal kıyılarına kadar Atlas Okyanusunda da görülen bayağı karagöz (Diplodus vulgaris) öbür iki tür gibi Türkiye’yi çevreleyen bütün sularda görülür. Kuyruk sapındaki bant, sırt ve anüs yüzgeçlerinin arka bölü­müne kadar genişlemiştir. Ayrıca sırt yüzge­cinin önünden göğüs yüzgeçlerinin önüne kadar inen koyu renk bir bant vardır. Uzunlukları ortalama 20-25 cm, en çok 45 cm’dir.

D. sargus türünün Akdeniz’e özgü bir alttürü olan baltabaş karagöz ya da sargos (D. s. sargus) ortalama 20- 25 cm, en çok 45 cm uzunluğundadır. Kuyruk yüzgecinin ça­talı siyah kenarlı olan bu balıkların sırtından karnına doğru 8-10 bant iner. Akdeniz’in yanı sıra Atlas Okyanusunun doğu kıyılarında Biskay Körfezinden Fas’a kadar bol, Güney Afrika’ya kadar azalarak görülen sivriburun karagöz (D. puntazzo ya da Puntazzo puntazzo) ortalama 25-30 cm, en çok 60 cm uzunluğundadır. Gövdesinde karına doğru incelen 7-13 bant bulunur. İleriye doğru uzanan kesici dişleri nedeniyle öbür türlerden kolayca ayırt edilebilir. Türkiye’de yılda 1.000 ton dolayında avla­nan bu balıkların eti çok lezzetli ve ekono­mik değeri oldukça yüksektir.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.