Web sitemize hoşgeldiniz, 23 Ocak 2021

Karadeniz Bölgesinde Yetişen Ürünler

Karadeniz Bölgesinde Yetişen Ürünler Nelerdir

Fındık: Türkiye, Dünya fındık üretiminin %85’ini karşılamaktadır. Ordu, Giresun ve Trabzon’un bir kısmında yaygın olarak üretilir.

Çay: Giresun-Gürcistan arasındaki kıyı şeridinde üretilir. Ülkemizin önemli ihracat kalemlerinden birini oluşturur. Özellikle Rize’de en çok üretilen ürün çaydır. Toplam üretimin tamamı bu bölgede yapılır. Çünkü çay bitkisi diğer iklimlerde üretilememektedir.

Tütün: Samsun, Amasya ve Tokat civarlarında üretilir. Batı Karadeniz’de küçük bir bölgede de tütün yetiştiriciliği yapılmaktadır. Üretimin sadece %13’ü bu bölgeden sağlanır.

Mısır bitkisi bütün kıyılarda yetiştirilebilir. Amasya, Tokat ve Kastamonu civarında elma yetiştiriciliği yapılmaktadır. Aynı zamanda bu bölgede şekerpancarı üretimi de yapılır. Kastamonu, Sivas ve Zonguldak taraflarında keten kenevir bitkisi yetiştirilir. Ordu ve Giresun civarında soya fasülyesi yetiştirilir. Sadece Artvin’in Yusufeli ilçesinde zeytin yetiştiriciliği yapılmaktadır. Rize’de turunçgil tarımı yapılabilir. Son zamanlarda kivi üretimi de yine burada gerçekleştirilmektedir.

Karadeniz Bölgesinde Yetiştirilen Ürünler Hakkında Kısaca Bilgi verdik.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. musti dedi ki:

    çok güzel bilgiler

Yorum Yaz