Web sitemize hoşgeldiniz, 04 Aralık 2020

Karadeniz Bölgesi Denizden Uzak Olsaydı İklimi Nasıl Etkilenirdi

Sizce Karadeniz Bölgesi Denizden Uzak Olsaydı İklimi Nasıl Etkilenirdi ?

Deniz ikliminin hakim olduğu Karadeniz Bölgesi’nde deniz etkisinden dolayı iklim ılımandır. Ancak deniz etkisinden uzak bölgelerimiz için aynı durum söz konusu değildir. Kıyı kesimlerden iç kesimlere gidildikçe iklim karasallaşır ve sertleşir çünkü deniz etkisinden uzaklaşılmış olur. Karasal iklimde kışlar sert soğuk ve sert, hatta kar yağışlı iken yazlar sıcak ve kuraktır, genelde yağış görülmez.

Karadeniz Bölgesindeki kıyılara paralel uzanan dağlar ılıman iklimin iç kısımlara geçmesine izin verseydi, ılıman iklimin etkileri iç kesimlerde örneğin İç Anadolu’da da görülebilirdi. Ancak kıyılara paralel uzanan dağlar denizin ılıman havasını sadece kıyılara hapseder ve iklim burada aynı düzeyde kalır. Genel olarak bütün yıl ılık bir iklim hakimdir ve yağış aldığı için geniş yapraklı ağaçlardan oluşan bir bitki örtüsü bulunmaktadır.

Az önce bahsedildiği üzere eğer Karadeniz Bölgesi kıyıda olmasaydı ya da dağlar bölge üzerinde bir iklim oluşturmasaydı bölgede karasal iklim görülecekti. Yazlar sıcak ve kurak, kışlar soğuk ve özellikle kar yağışlı geçerdi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz