Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Eylül 2020

Kara Tren Türküsünün Hikayesi

6485861-44Kara Tren Türküsünün Hikayesi Kısaca Özet

Türk kültürü türküler bakımından oldukça zengin bir kültürdür. Dolayısıyla da Türk kültüründe hemen hemen her konuda yazılmış ve bestelenmiş sayılamayacak kadar çok sayıda türkü bulunmaktadır.

Türk kültüründe en fazla bilinen, söylenen, dilden dile dolaşarak günümüze kadar gelmeyi başarabilen türkülerden birisi de ara tren türküsüdür. Bu yazımızda sizlere kara tren türküsü hakkında derlediğimiz bilgileri sunacağız.

Kara tren türküsü adeta Osmanlı devleti dönemlerinin izlerini taşımaktadır çünkü bu türkü Osmanlı Devleti döneminde yaşanan olaylar sonucunda söylenen ve zamanla anonim bir hale gelen türküdür. Ayrıca kara tren türküsünde o dönemlerdeki annelerin ve babaların çektiği devasa büyüklükteki zorluklar gözler önüne serilmektedir.

Kara tren türküsü bir yangın türküsüdür. Bu türkünün hikayesi yukarıda da belirttiğimiz gibi Osmanlı Devleti döneminde meydana gelmiştir. 1915 senesinde Osmanlı Devleti I. Dünya Savaşına katıldığında bir çok annenin ve babanın yüreğine evlat acısı işlemiştir ve aynı zamanda Osmanlı Devleti büyük ve acı kayıplar vermiştir.

Savaşların sıcağı sıcağına devam ettiği bu dönemde bir yandan kayıplar verilirken bir yandan da ordu askere ihtiyaç duyuyordu ve bu günlerde istasyonlarda bütün Türk gençleri askere gidip düşman ile çatışmak ve ülkesini kurtarabilmek için, cephelere gidebilmek için akın akın sıra bekliyorlardı. Tam da bu kara günlerde ise gelen kara trenler hep acı haberler ile geliyordu. Anneler ve babalar bu kara trenden hep evlatlarının acı haberlerini alıp feryat ediyorlardı.

Kara tren gelene kadar anneler de babalar da içleri yana yana dua ede ede beklerlerdi kara treni. Kara tren geldiğinde ise beklenen ve gelmesin diye dua edilen o acı haberler bir bir ateş gibi düşerdi anne-babaların yüreğine…

İşte bu kara günlerde yazılmıştır bu kara tren türküsü. Anneler şehit olan evlatlarının arkasından ağıt yakmaya başladığında bir süre sonra bu ağıtlar kara tren türküsüne dönüşmüştür.

Kara Tren Türküsünün Hikayesi Kısa Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı Yorum Kısmından Hemen Bizimle Paylaşın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. ferda dedi ki:

  Çok duygulu bir türkü tüm emeği geçenlerin ellerine sağlık

 2. derya dedi ki:

  çok güzel, kara tren türküsü çok duygulu :(

 3. filiz dedi ki:

  Çok güzel beğendim, kim hazırlamışsa eline sağlık, kara tren hikayesi kısa ve istediğim gibi güzel olmuş teşekkür ediyorum size, okulun en güzel ve en çalışkan öğrencisi olarak. :)

 4. ebru naz dedi ki:

  Emeği geçenlerin eline sağlık kara tren türküsü ve hikayesi kısa olduğu için beğendim, okulda en çalışkan benim çünkü hep doğru yerlerden araştırma yapıyorum.

 5. EDANUR kilic dedi ki:

  Bence harika olmuş ama yazıların rengini daha koyu yapmalısınız ama yine de teşekkürler çok yardımcı oldunuz.

Yorum Yaz