Kameraman Görevleri Nelerdir

Kameraman Nedir, Kameramanın Görevi, Kameraman Ne İş Yapar

Kameraman ,sinema da ve televizyonda kamera ile görüntü kaydeden kişi. Genel olarak tüm görüntü araçlarını kullananlara kameraman adı veriler. Haberciler dışarıda bağımsız kameralarla aktüel kameraman olarak görev yaparken , stüdyo içinde kameramanları sabit kameralarla bir dekorda program çekimi yaparlar. Kaydırma, crabbing, zoom, netlik ayarlarını ayarlar, araçlarını konrol eder ve temizliği sağlar, dollyi kirli bırakmaz, çevrinme kafalarını sıkıştırır. Kameraman, ses ve ışıkçılarla, teknisyenlerle uyum içindedir. Yönetmen, stüdyo şefi, yapım asistanı, görüntü yönetmeniyle beraber çalışmaktadır. Bir kamera temel olarak mercek ve ışık teknolojisinin ürünüdür. Stüdyolar, belli bir sistem kullanarak çalışırlar (NTSC, PAL vb).

kameraman

Kameralar haber (ENG), stüdyo ve melez (EFP) olarak üç sınıftır ve tüplü, yarı iletkenli (CCD) olmak üzere iki şekildedir. Bakaçlar, kameramanın görüntü aldığı ekrandır. Kontrol odasında kamera kontrol ünitesi bulunur ve bir çekim öncesi bütün ayarlamalar buradan sağlanır. Kamera üçayakları, kafaları, sehpaları, vinçleri araçlardan bir kısmıdır. Diğer bir araç ise, kamera arabasıdır. Kameraman, optikzoom, diyafram, odak, geniş açılı objektif terimlerini bilir. Derinlik, perspektif, denge, çerçeveleme, çevrinme, kaydırma, netleme, düzenleme, intercut, hareketli çekim, yakın çekim, çokyakın çekim, boy çekimi, ikili çekim, grup çekimi, oyuncunun bakış boşluğu terimleri kameramanın bilmesi gereken temel bilgilerdir.

Dış çekimler yapılırken naklen yayın üniteleri kullanılır (OB). OB ünitesi, canlı yayınlarda tüm malzemeyi hazır bulundurur.

Kameraman Görevleri Hakkında Düşüncelerinizi Paylaşabilirsiniz.

6 yorum

  1. çok güzel değil ödevlerime yardımcı olmadı çünkü ödevim yoktu komikmi niye gülüyon siz yalan konuşuyosunuz hiç yardım etmedi deliler siz kameramanın ne iş yaptığını bilmiyo musunuz bebeler

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.