Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Ocak 2022

Kalp Krizinin Belirtileri

Kalp Krizinin Belirtileri Nelerdir

Nefes darlığı, terleme, kalpte sıkışma hissi uyandıran bir ağrı, mide bulantısı, kalp ağrısının sol kol ve çenede de hissedilmesi, hareket ettikçe artan ağrılar… Bu belirtileri aynı anda yaşıyorsanız bu durum kalp krizi geçiriyor olma riskinizi yükseltiyor. Kalp krizinde kişilerin alması gereken önlemler şunlar:

Eğer siz kalp krizi geçiriyorsanız önce hemen ambulansı arayın, bulunduğunuz yeri net bir şekilde tarif edin. Görevlilerin içeri girmesini kolaylaştırmak için kapıyı açık bırakın. Hiçbir şey yiyip içmeyin, sadece aspirin varsa onu bir suyla birlikte için. Aspirin kanı sulandırarak akışı kolaylaştıracaktır. Yardım gelene kadar bir yatağa uzanın, ayaktayken başınız dönebilir ve bu da düşerek kafanızı zemine çarpmanıza sebep olabilir. Kalp krizi sırasında vücuda yeterince hava ulaşmayacağı için pencereleri açık bir odada beklemeniz tavsiye edilir.

Eğer siz değil ama yanınızdaki biri kalp krizi geçiriyorsa üstte yapılması gereken şeylerin aynısını o kişiye de uygulayın. İlk yardım bilginiz yoksa o kişiye müdahale etmeyin. Sadece vücudu ferahtlatmak açısından üzerinde bulunan sıkı kıyafetleri gevşetebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz