Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781
Kalkınmada Sanayinin Önemi Nedir - Eğitim Platformu
Web sitemize hoşgeldiniz, 12 Ağustos 2022

Kalkınmada Sanayinin Önemi Nedir

Dünya üzerindeki ülkeler, geçimlerini ve ekonomilerini tarım, sanayi ve hizmet sektörlerinde olmak üzere 3 alanda işletirler. Bunların arasından sanayi, genellikle gelişmekte olan ve gelişmiş ülkelerde en yoğun olarak kullanılan iş alanıdır. Bir ülkenin sanayideki gelişmişliği, ülkenin ekonomik gelişmişliğini ortaya çıkartır. Sanayi ürünleri, ülke içerisindeki insanların refah seviyelerini arttırmakla birlikte, bu ürünlerin yurtdışı pazarlarında satışa sunulması sayesinde de ülkeye döviz girişi olur ve ekonomi kalkınır. Bu yazımızda bir ülkenin kalkınmasında sanayinin öneminin ne olduğu hakkında bilgiler bulabilirsiniz.

Bir ülke içerisinde satılan sanayi ürünleri sayesinde devletin kasasına belirli bir miktar vergi aktarılır ve devlette bu parayı vatandaşlarına, eğitim, sağlık, ulaşım gibi hizmetlerini kolaylaştırmak adına kullanır. Yani bu demek oluyor ki bir ülke ne kadar fazla sanayi üretimine sahipse, o ülkede vatandaşa verilen hizmetler o derecede kaliteli hale gelir. Bunun yanında sanayi ürünlerinin yurtdışına satılması sayesinde, yurt dışından gelen para, ülkenin kendi parasının değerlenmesine sebep olur. Ayrıca sanayide nitelikli eleman istihdamı yüksek seviyededir, bu da vatandaşın refahının artmasında bir başka önemli etkendir.

Dünya üzerindeki gelişmiş ekonomiler, temellerini sağlam bir sanayi sistemine dayandırmış ve bu sayede ekonomilerini kalkındırmışlardır. Bu ülkeler, gelişmiş sanayileri sayesinde teknolojinin de gelişmesine birçok faydalar sağlamıştır. Sanayi konusunda geride olan ülkelerin bir çoğunun gelirleri, giderlerini karşılamayacak vaziyettedir. Bu ülkelerde üretim sadece düşük fiyatlı tarım ürünleri şeklinde olduğundan, bu ülkelerin vatandaşları geçim sıkıntıları çekmektedir.

Kalkınmada Sanayinin Önemi Nedir Yazımızla İlgili Görüşlerinizi Bize Hemen Yorum Kısmından Bildirebilirsiniz

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. kerem dedi ki:

  harika çok teşekkür ederim, ödevim için gerekli olan bilgi bu teşekkürler süpersiniz, bir numarasınız. :)

 2. ebru dedi ki:

  Çok teşekkürler güzel hazırlamışsın seni tebrik ediyorum.

 3. fatma dedi ki:

  Teşekkürler. sanayi kalkınma için neden önemlidir ödevi kısa ve özet tam istediğim gibi güzel yazılmış, yorumuma katılan olur olmaz ama daha iyisi yok. :)

 4. avrupa dedi ki:

  Beğendim müthiş

Yorum Yaz


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781