Kalıtsal Hastalıklardan Korunmak İçin Ne Yapılmalıdır

Kalıtsal hastalıklardan korunmak için ne yapılabilir, Kalıtsal hastalıklardan korunmak için ne yapılmalıdır

Anne babalar tarafından çocuklarına ve onların da çocuklarına geçebilen hastalıklara kalıtsal hastalıklar denir. Genlerle aktarılan bu hastalıklar doğuştan olduğu için çocukların yapabileceği bir şey yoktur, bu hastalıklardan çocuklarını korumak anne ve babaların görevidir.

Akraba evliliklerinde çocuklar kalıtsal hastalıklar açısından büyük risk altındadır. Bu nedenle akraba evlilikleri mümkünse yapılmamalı, yapılacaksa da danışmanlıklardan destek alınmalıdır.

Donanımlı sağlık kuruluşlarında ebeveynlerin kendilerinde ve ailelerinde bulunan genetik riskler tespit edilebilir ve bunlara yönelik hesaplamalarla hastalığın yeni doğacak bebekte görülme olasılığı çıkarılabilir. Geçmişte ailede yaşanmış hastalıklar ve sağlık problemlerinden yola çıkarak aile haritası da çıkarılabilir. Ulaşılan sonuçlara göre çocuk yapmaya ya da yapmamaya karar verilebilir. Kalıtsal hastalık riskine rağmen yine de çocuk yapmaya karar veren ebeveynler de çocukları için belirli aralıklarla sağlık kuruluşlarında testler yaptırmalıdır.

Kalıtsal Hastalıklardan Korunmak İçin Ne Yapılmalıdır Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.