Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Haziran 2018

Kalın Bağırsak Nedir Özellikleri Nelerdir

Kalın Bağırsağın özellikleri ve görevi, kalın bağırsak nedir

Vücutta hacmen büyük yer kaplar, boru şeklindedir. Bölünmüş parçalardan oluşur. 130-160 cm boyunda, 6-8 cm genişliğindedir. İnce bağırsaklarda emilemeyen maddelerin konsantre edilip dışarı atılması görevini üstlenir. Maddelerin konsantresinde su ve elektrolit emilimi önemli görev üstlenir.

Kalın bağırsakta üretilen mukoza maddesiyle ince bağırsakta üretilen arasında fark vardır. Kalın bağırsak mukozasında epitel dokunun yüzeyi düzdür. İnce bağırsağa göre daha yavaş çalışır. Kasılma yöntemiyle karıştırıcı ve boşaltıcı hareketler yapar. Karıştırma hareketleri sindirimin her safhasında devam ederken boşaltım hareketleri ise günde bir veya iki kez yapılır.

Kalın bağırsak ince bağırsak gibi enzim üreten bir organ değildir. Kalın bağırsak, enzimden yoksun bir mukoza maddesi üretir. Bu madde, sindirim enzimlerinin üzerinde etkili olamadığı selüloz maddesinin parçalanmasını görev edinmiştir.

Bunun yanında kalın bağırsağın diğer görevi suyun geri emilimidir. Kalın bağırsak vücuttaki suyun 500-1500 mililitre kadarını emer. Suyla birlikte vücuttaki tuz, glikoz ve diğer inorganik asitlerin de emilimini sağlar.

Kalın bağırsağı düzenleyen, dışkının barındırdığı su miktarıdır. Kalın bağırsakta oluşan dışkı, ince bağırsakta emilemeyen besin maddeleriyle birlikte kalın bağırsak mukusu, safra pigmenti ve ince bağırsaktan gelen ölü sindirim hücrelerinden meydana gelir.

Kalın bağırsaktan dışarı atılan günlük dışkı ağırlığı 200-400 gram arasında değişir. Bu konsantre karışımın %30 u katı atık, %70’i sudur.  Besinlerin kalın bağırsaktan atılma süresi 10 ila 90 saat arasında değişir.

Vücutta sindirimin ardından emilemeyen suyla karışık maddeler bulunur. Bu maddelerin vücutta uzun süre kalması zararlıdır. Kısa zamanda vücuttan atılması gerekir. Kalın bağırsak, vücuttaki bu tehlikeli maddeleri toplar, suyunu emdikten sonra dışarı atar. Kalın bağırsaktaki sindirim altı saat kadar sürer. Kalın bağırsağın dışkıyı oluşturması için çeşitli sindirim hücreleri bulunur. Dışkıda çürütme ve mayalama işlemlerinin sağlıklı biçimde devam etmesi için çalışırlar. Neticede zararlı maddelerden oluşan dışkı, anüs yoluyla vücuttan atılır.

Kalın Bağırsak Özellikleri Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. cdxvgdff dedi ki:

    ağlar ağlar kalbim ağlar

Yorum Yaz