Kali Nedir

Kali Nedir, Kali Ne Demek, Kali Hakkında Bilgi

Kali (Sanskrit dilinde “Siyah”), Hinduizm­de, ortalığı yakıp yıkan, önüne geleni yutan kötü bir tanrıça. Hintlilerin yaşamın karşıt görünen yönlerini bir araya getirme eğilim­lerine uygun olarak, sakin ve zararsız biçim­lere de bürünebilen Şakti’nin (Devi ya da en büyük tanrıça) vahşi ve korkunç yönünü temsil eder.

Seyrek dişleri ve dışarı sarkmış diliyle çok çirkin, kana bulanmış kapkara yüzlü bir cadı olarak betimlenir. Dört eli vardır; ellerinde kılıç, kalkan, bir devin kesik eli ya da bir boğma ilmiği bulunur. Bazen de elleri kendine duyduğu güveni anlatırcasına öne doğru uzatılmıştır. Kafataslarından yapılma gerdanlık ya da kesik ellerden oluşan kuşak gibi süsler dışında çıplaktır. Resim ve heykellerde genellikle eşi Şiva’nın hareketsiz bedeni üzerinde dans ederken gösterilir.

Kali’nin kana susamışlığı, yeryüzüne düşen her damla kanından kendisi gibi bin şeytan yaratan Raktavica’yı öldürmekle görevlen­dirilmesine bağlanır. Kali bir mızrak sapla­dığı Raktavica’yı havada tutar ve akan kanı toprağa dökülmeden içer. Hindistan’daki Kali tapmaklarının en ünlülerinden biri Kalküta’daki Kalighat’tır; buralarda her gün tanrıçaya keçiler kurban edilir.

Hindistan’da 19. yüzyıla değin, adam öldü­rüp soygunculuk yapan haydutlar Kali’ye tapar, kurbanlarını törenle ona sunarlardı.

Kali ile en büyük tanrıçanın gene bir kötü yönünü temsil eden Durga arasında bağ kurulur; çoğu kez ikisi aynı kişi sayılır.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.